Sinop’da gayrimenkul ve konut kiraları uçuşa geçti

Türkiye’nin ilk nükleer santralının kurulacağı Sinop’ta, son imzalar atılınca gayrimenkul fiyatları patladı

Sinop’da gayrimenkul ve konut kiraları uçuşa geçti

14 Aralık 2013 / emlakwebtv
Türkiye’nin ilk nükleer santralının kurulacağı ve uzun süredir konuşulan Sinop nükleer santralı için son imzalar atıldıktan sonra, il genelinde gayrimenkul fiyatları ve konut kiraları uçuşa geçti.

Konut kiraları da tavan yaptı
Sinop’ta, nükleer santral için son imzalar atılınca, bölgedeki arsaların metrekare fiyatı 2-3 liradan, 25-30 lira seviyelerine yükseldi. Arsa ve arazi fiyatları dışında özellikle merkezdeki konut fiyatları da tırmanışa geçti. Merkez dışında, Durağan ve Boyabat ilçelerine de yoğun bir talep olduğunu söyleyen emlakçılar, sadece satılık değil, konut kiralarının da tavan yaptığını belirtiyor.

Uluslararası uçuşlara uygun hale getirilecek liman, 2014 başlarında açılacak
Sinop Havalimanı da yaklaşık bir yıldır genişletme çalışmaları nedeniyle kapalı. Uluslararası uçuşlara uygun hale getirilecek liman, 2014 başlarında açılacak. Bu gelişme de bölgedeki ekonomik hareketliliği yükseltecek. Ayrıca şehirde nükleer enerji konusunda, santralı inşa edecek Japonlarla birlikte üniversite açılacak. Nükleer enerji konusunda eğitilecek öğrencilerin, gelecekte Sinop’taki santralda görev alması hedefleniyor.

İnşaatında 10 bin, devreye girmesinden sonra da 400 kişinin istihdam olacak
Toplam 22 milyar dolarlık yatırımla inşa edilecek Sinop nükleer santralı 2023’te tamamlanacak. Dört ana üniteden oluşacak nükleer santralın kurulu gücü 4 bin 480 megavat olacak ve yıllık 40 milyar kilovatsaat elektrik üretecek. İnşaatında 10 bin, devreye girmesinden sonra da 400 kişinin istihdamı planlanıyor.

Fukuşima nasıl etkiledi?
JAPONYA’da ise nükleer santralın bölgedeki emlak fiyatlarına etkisi Sinop’ta yaşananın tam tersi oldu. İnşaat başlayınca yüzde 6 düşen fiyatlar Mart 2011’deki sızıntı sonrasında yüzde 10’un üstünde düşüş gösterdi.