Sinpaş Holding Boğaz’dan yönetilecek

Sinpaş Holding, kısa bir süre önce satın aldığı, Üsküdar Paşalimanı’nda Boğaz’a nazır 153 yıllık tarihi un fabrikasını holding binasına dönüştürecek

15 Şubat 2013 / emlakwebtv / Bülent Yoldaş
1858 yılında III. Selim tarafından, Üsküdar Paşalimanı’nda Boğaz kenarında yaptırılan, İstanbul’un ilk un fabrikası, Sinpaş Holding Binası olacak. Paşalimanı Un Fabrikası, Tekel depoları adıyla bilinen ve şu anda İstanbul Devlet Tiyatroları tarafından kullanılan binanın hemen yanında yer alıyor. 10 bin metrekarelik arsa içindeki binanın kapalı alanı 5 bin metrekareyi buluyor. Sinpaş Grubu şirketlerini tek çatı altında toplayan ve 31 Aralık 2012’de kurulan Sinpaş Holding, fabrika binasını kısa bir süre önce Akın Tekstil’in sahibi Nuri Akın ve ortaklarından satın almıştı.
Sinpaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Faruk Çelik, Eski Paşalimanı Un Fabrikası’nı nasıl değerlendireceklerini Emlakwebtv’ye anlattı:
“Sinpaş Grubu olarak Üsküdar’da Sultantepe’de eski Osmanlının bir un fabrikası vardı. Orayı aldık, oradaki muradımız şu: Sinpaş Grubu olarak biz inşaatla ilgileniyoruz ama bizde inşaat grubu var, sanayi grubu var, hizmet grubu var. İşte mutfak dolabı üretiyoruz, porselen seramik üretiyoruz, kalsiyum karbonat üretiyoruz, yurt dışına satışlarımız var. Büyükçe bir grup haline gelince dedik ki biraz daha kurumsallaştıralım şirketleri bir holding bünyesine geçelim. 31.12.2012 itibariyle de Sinpaş’a bir holding şirketi kurduk. Holding’i kurunca holding ile bu şirketleri biraz ayıralım holdingin yeri ayrı olsun ve keyif edeceğimiz bir yer olsun dedik ve bu arsa çıktı kısmetimize. Burayı aldık nasip olursa eğer becerebilirsek burayı holding merkezi yapacağız. Burayı ticari bir işletme diye düşünmüyoruz. Holdinge bir ana merkez yapacağız burayı. Holdingdeki tüm şirketlerin holding yapısını da orada toplayacağız.”