Sirkeci Garı ne olacak?

Marmaray projesi kapsamında kapatılan Sirkeci Garı ne olacak? Sorunun yanıtını Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir verdi.

Sirkeci Garı ne olacak?

Sirkeci Garı, asrın projesi olarak nitelenen Marmaray kapsamında kapatılmıştı. Peki hali hazırda kapalı olan Sirkeci Garı ne olacak? Bu sorunun yanıtını Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir verdi.

Sirkeci ile Cankurtaran arasına yapılacak Sirkeci Meydan Projesi kapsamında ele alınacak Sirkeci Garı'nın müzeye çevirme hedeflerinin olduğunu anlatan Mustafa Demir, "Sirkeci Meydan Projesi'ni hazırladık. Proje kapsamında; Sirkeci'den Canakurtaran'a kadar olan trafik yeraltına alınarak, buradaki alan Gülhane Parkı ile bütünleştirilecek. Bölgede bulunan Sirkeci Garı ise Marmaray kapsamında kapatılmıştı. Sirkeci'den Yedikule'ye kadar kullanılmayan demiryollarının olduğu alanda da, yürüyüş, bisiklet yolu ve kafeler yapılacak. Proje kapsamında Sirkeci Garı'nın ise müzeye dönüştürülmesi hedefler arasında. Kullanılmayan diğer tren istasyonları da kafe olarak değerlendirilecek" dedi.

Sirkeci Garı tarihi
Sirkeci Garı, II. Abdülhamit devrinde İstanbul'un Avrupa Yakası'nda inşa edilen tren garıdır. TCDD'nin, Haydarpaşa Garı ile birlikte İstanbul'daki iki ana istasyonundan biridir. Sirkeci Garı'nın bulunduğu yerde daha önce geçici olarak yapılan küçük bir istasyon mevcuttu. Alman mimar August Jachmund tarafından planı çizilen şimdiki gar binasının yapımında granit mermer ve Marsilya Aden'den getirilen taşlar kullanılmıştır. 11 Şubat 1888 günü temeli atılan gar, 1890'da tamamlanmış ve binanın açılışını 3 Kasım 1890'da II. Abdülhamid adına Ahmed Muhtar Paşa yapmıştır.