Sirkeci Halkalı tren seferleri ne zaman başlayacak?

Sirkeci Halkalı tren hattı ile ilgili son durum İBB Başkanı Kadir Topbaş’a soruldu. Peki Sirkeci Halkalı tren seferleri ne zaman başlayacak?

Sirkeci Halkalı tren seferleri ne zaman başlayacak?

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Erhan Aslaner, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a, Sirkeci Halkalı tren hattının son durumunu, raylı sistemin olmamasından dolayı meydana gelen trafik yoğunluğunu çözmek için ne gibi tedbirler alındığını sordu. Peki Sirkeci Halkalı tren seferleri ne zaman başlayacak?

Söz konusu soru önergesinde şu başlıklar yer aldı;

“Halkalı-Gebze arasındaki demiryolu hattının, Marmaray Projesine bağlanması çalışmaları nedeniyle Sirkeci-Kazlıçeşme-Halkalı arasındaki tren hattı 1 Mart 2013 günü ulaşıma kapatılmıştır.

Haziran 2015 ayı içinde açılması planlanan hat Kazlıçeşme’den sonra trafiğe kapalı durumdadır. Hattın Küçükçekmece kısmında da herhangi bir çalışma başlamamış ve eski tren hattı metruk durumdadır.

Tren hattının olmaması Küçükçekmece kadar çevre ilçeleri ve İstanbul’un batısındaki trafiği olumsuz etkilemektedir.

İnsanlar otobüs, dolmuş, metrobüs ve diğer toplu taşıma araçlarında balık istifi şeklinde tıka basa bir şekilde seyahat etmek zorunda kalmaktadırlar.

Ekte imzası olan 6.000 yurttaş bu sorunun çözümü için tarafımıza başvurmuştur.

Bu kapsamda;

Dünya kenti İstanbul’un önemli bir sorunu olan bu konuda İBB ve Ulaştırma Bakanlığı olarak ne gibi çalışmalar yapılmıştır?

Raylı sistemin olmamasından dolayı oluşan trafik yoğunluğunun giderilmesi için ne gibi tedbirler düşünülmektedir?

Hattının ihalesinin yeniden yapılması düşünülmekte midir? Bunun bir takvimi var mıdır? Var ise nasıldır?”