Şişecam Rusya'da büyüyor

Şişecam Topluluğu, Rusya’da 86 milyon dolar tutarında yatırımla kurulan yeni cam ev eşyası tesisini devreye aldı

Şişecam Rusya'da büyüyor

Şişecam Topluluğu Rusya'da 86 milyon dolarlık yatırımının açılışını yaptı.  Şişecam Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, yeni yatırıma ilişkin olarak yaptığı açıklamada : 'Paşabahçe markamızın Rusya’da her yıl artan bilinirliği ve ürünlerimize yönelik ilgi, doğru adımlar attığımızın en büyük göstergesidir.' dedi.

am ev eşyası alanında Türkiye’nin yanı sıra Rusya ve Bulgaristan’da da üretim gerçekleştiren ve global cam ev eşyası pazarında yüzde 12 paya sahip olan Şişecam Topluluğu, Rusya’daki üçüncü fırınını devreye aldı. Şişecam Topluluğu’nun, Türkiye’den sonra en geniş faaliyete sahip olduğu ve ikinci ana pazarı olarak gördüğü Rusya’da Nijniy Novgorod bölgesinde 86 milyon dolar tutarında yatırımla kurulan yeni tesis, 210 ton/gün kapasite ile otomatik cam ev eşyası üretimi gerçekleştirecek.

Şişecam Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, yeni yatırıma ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “Tüm dünyayı etkileyen küresel ekonomik kriz döneminde dahi Rusya’daki satışlarını artırmaya devam eden Şişecam Topluluğu, ülkeye ve Rus tüketicisinin cam ev eşyasına olan sevgisine duyduğu inançla Rusya’daki üçüncü fırın yatırımını gerçekleştirmiştir. Paşabahçe markamızın Rusya’da her yıl artan bilinirliği ve ürünlerimize yönelik ilgi, doğru adımlar attığımızın en büyük göstergesidir” dedi.

Prof. Dr. Ahmet Kırman, açıklamasına şöyle devam etti: 'Cam ev eşyası alanındaki vizyonumuzu, ‘Paşabahçe Cam’ın global olarak tanınan ve tercih edilen lider cam ev eşyası şirketi olması’ olarak belirledik. Bu doğrultuda, 2013 yılının sonunda Bulgaristan’da ikinci fırın yatırımımızı devreye aldık, şimdi de Rusya’daki üçüncü fırınımızı açmanın gururunu yaşıyoruz.'

Şişecam Topluluğu bugün Rusya’da cam ev eşyası, cam ambalaj, düzcam ve madencilik alanlarında toplamda 3 bin kişinin üzerinde istihdama ve 365 milyon dolar tutarında ciroya sahip. Topluluğun Rusya’daki faaliyetlerine tahsis etmiş olduğu kaynakların toplamı 1 milyar dolar düzeyinde. Rusya’da cam ev eşyası alanında % 22, cam ambalaj alanında % 23 pazar payına sahip olan Şişecam Topluluğu’nun bu ülkedeki toplam cam üretiminin 2014 yılı sonu itibarıyla 1 milyon tonu aşması bekleniyor.