Şişecam ve EBRD'den dönüşüm mutabakatı

Şişecam Topluluğu ile EBRD arasında atık camların geri dönüşümü konusunda mutabakata varıldı. Mutabakat ile birlikte Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş. isimli yeni bir şirket faaliyetlerine başlayacak

Şişecam ve EBRD'den dönüşüm mutabakatı

Şişecam Topluluğu, camların dönüşümü konusunda Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası-EBRD ile önemli bir ortaklığa imza attı. İki kurum arasındaki imza sonrasında "Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş." ismini taşıyacak yeni bir şirket kuruluyor. 

Doğal kaynakları en verimli şekilde kullanma kaygısı
İmza töreninde yaptığı açıklamada doğal kaynakları en etkin şekilde kullanma, enerji verimliliğini sürekli artırma  ve çevresel etkileri en aza indirme yolunda çalışmalarına devam ettiklerini söyleyen Şişecam Topluluğu Yönetim kurulu Başkanı Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, 

"Başta cam ambalaj olmak üzere, cam atıkların toplanması ve geri dönüştürülmesi için tüm paydaşlara önderlik etme görevini gönüllü olarak üstlendik. Ülkemizdeki cam geri dönüşüm altyapısını iyileştirmek ve ‘geri dönüşüm toplumu’na geçiş sürecini desteklemek için sürekli çalışıyoruz." dedi. 

20 milyon Euro'luk yatırım
Kırman, anlaşma kapsamında ilk etapta 20 milyon Euro tutarında yatırımın kısa sürede hayata geçeceği bilgisini de verdi ve Türkiye'de toplam cam kırığı üretiminin yaklaşık yüzde 70'ini gerçekleştiren 4 firmaya da destek olunacağını belirtti. Kırman:

"Destek kapsamında modernize edilecek olan tesislerin 2017 yılının ilk çeyreğinde devreye girmesi, atık toplama ekipman ve araçlarının ise bu yıl içinde hizmete alınması planlanıyor. Geri dönüşen cam miktarı da 5 yılda 3 katına çıkarak yıllık 435 bin tona ulaşacak. Böylece çevremiz korunurken, elde edilecek enerji tasarrufuyla ülke ekonomisine yapılan katkı da katlanarak artacak " ifadelerini kullandı.