Şişecam'dan 2015'te 805 milyon TL net kâr

2015 yılı finansal sonuçlarını kamuoyu ile paylaşan Şişecam, bu dönemde 805 milyon TL net kâr oranına ulaştığını açıkladı

Şişecam'dan 2015'te 805 milyon TL net kâr

2015 yılına ait finansal sonuçlarını kamuoyu ile paylaşan Şişecam, 7.4 milyar TL ciro, 805 milyon TL de net kâr düzeyine ulaştığını açıkladı. Firma aynı dönem içerisinde 1.1 milyar TL yatırım harcaması gerçekleştirdi.

Şişecam'dan 2015'te dev işlem hacmi
2015 yılı içinde 7.4 milyar TL'lik satış geliri elde eden Şişecam, yurt içi ve yurt dışı kuruluşlarında da 4.2 milyon ton cam, 2.2 milyon ton soda ve 3.6 miyon tona varan endüstriyel hammadde üretimi gerçekleştirdiğini açıkladı. Topluluğun, 2015 yılı finansal hareketliliğiyle ilgili bilgi veren Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, konsolide satışlar içerisinde uluslararası satışların payının yüzde 51 düzeyinde gerçekleştiğini belirtti. Geçen yıl kademeli olarak devreye alınan üretim tesislerinde yükselen kapasite kullanım oranlarının da olumlu bir etki yaptığı 2015 yılı içerisinde konsolide EBITDA hacminin de 1.7 milyar TL düzeyini açtığını beilrten Kırman:

"2015 yılının büyük bir kısmında hem ülkemizde hem de yakın coğrafyalarda yaşanan siyasi ve ekonomik belirsizliklerin önemli ölçüde etken olduğu bir dönemde, özellikle sürdürmekte olduğumuz üretim noktalarımızın coğrafi dağılımını optimize etme, maliyetlerimizi etkin bir şekilde yönetme ve sürdürülebilir operasyonel mükemmellik odaklı çalışmalarımız üzerinde yoğunlaşılmış, bu anlamda dünya ve faaliyet coğrafyasındaki olumsuzlukların etkisinin en aza indirilmesi hedeflenmiştir." dedi.

2015'te 1.1 milyarlık yatırım
Şişecam topluluğunun 2015 yılında 1.1 milyar düzeyinde yatırım harcaması yaptığını ve 1.3 milyar ABD doları düzeyinde de uluslararası satış gerçekleştirdiğini belirten Prof. Kırman, mali yapının topluluğun istikrarlı büyüme çizgisini sürderecek şekilde güçlendirilmesinin hedeflendiği bilgisini verdi. Kırman önümüzdeki dönem stratejileri ile ilgili olarak da:

"Üretim noktalarımızın optimizasyonuna yönelik çalışmalarımızın hızını arttırarak sürdürürken, maliyetlerimizi de, başta artan otomasyon kullanımı olmak üzere tüm etkin yöntemleri kullanarak optimize etmeye devam edeceğiz" ifadesini kullandı