Şişli Lisesi imar planı bir kez daha durduruldu

İstanbul 3. İdare Mahkemesi, Şişli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Arazisi'ne AVM ve rezidans yapımını ön gören imar planının yürütmesini durdurdu

Şişli Lisesi imar planı bir kez daha durduruldu

"Şişli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi" arazisi üzerine alışveriş merkezi ve rezidans gibi fonksiyonlara uygun yapılaşma öneren imar planlarının yürütmesi, İstanbul 3. İdare Mahkemesi tarafından durduruldu.

Mahkemeden okul arazisine AVM planına ret
İstanbul Şehir Plancıları Odası tarafından gerçekleştirilen ve 02.10.2013 tarihli ayrıcalıklı imar planı değişikliğine itirazı görüşen mahkeme 2014 yılının 20 Mart'ında aldığı karar ile yürütmeyi durdurma kararı almış ve planları iptal etmişti. Mahkeme kararı ile birlikte planların yenilenmesi ise sürecin yeniden başlattı. İstanbul Şehir Plancıları Odası tarafından bir kez daha itiraz edilen yeni planlarda, mahkemenin uygun gördüğü kısımlar korunmuş ve yürürlüğe sorulmuştu. Ancak Şehir Plancıları Odası bu uygulamaya da itiraz etti ve başvuruyu görüşen İstanbul 3. İdare Mahkemesi imar planları için yeniden yürütmeyi durdurma kararı aldı.

 

Şişli Lisesi arazisi AVM planına mahkemeden ret

 

Şehir Plancıları Odası'ndan açıklama
Mahkeme tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararı üzerine bir açıklama yapan Şehir Plancıları Odası Türkiye'nin en köklü kurumlarından biri olan Şişli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin mevcut konumda 5 bin öğrenci 250 öğretmen barındırdığını söyledi. İmar planlarının uygulanması halinde, eğitim alanlarının ortadan kaldırılması, parçalanması veya merkezi konumundan uzaklaşmasının kamu yararına açıkça karşı olduğunu vurgulayan Şehir Plancıları Odası, kamu kaynaklarının rant amaçlı kullanımına karşı çalışmalarını sürdüreceklerini vurguladı. :

Şehir Plancıları Odası tarafından yapılan açıklamada "Kamu yararından, bilimden, doğadan ve insandan yana mücadelemizi sürdüreceğimizi bir kez daha belirtiyoruz” ifadelerine yer verildi.