Sit alanlarındaki mülklerin emlak vergisi geri alınabilir

Bazı mülkler için emlak vergisi muafiyeti olduğunu söyleyen İmpomes Genel Koordinatörü Damla Kartalkanat: "SİT alanlarındaki mülklerin emlak vergisi geri alınabilir..." dedi.

Sit alanlarındaki mülklerin emlak vergisi geri alınabilir

Kimi mülkler için emlak vergisi muafiyeti bulunduğunu söyleyen İmpomes Genel Koordinatörü Damla Kartalkanat, mükelleflerin iyi bir takip sonrasında ödedikleri vergileri geri alabileceklerini söyledi. Kartalkanat, özellikle SİT alanlarında bulunan mülklere ait emlak vergilerinin geri alınabileceğine dikkat çekti.

Korunması gerekli taşınmaz kültür varlıkları ve emlak vergisi 
2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun 10/9/2014 tarih ve 6552 sayılı Kanun ile değişiklik sunan istisnalakr ve muafiyetler başlıklı 21. maddesi uyarınca, söz konusu bölgelerde bulunan parsellerin her türlü vergi, resimv e harçtan muaf olduğunu hatırlatarak:

"Teknik bir konu olduğu için pek çok mükellef bu muafiyetten haberdar değil. Bu nedenle mükellefler ödememesi gerektiği halde emlak vergisi ödemiş olabiliyor. Biz İmpomes çatısı altında bu muafiyet kapsamına giren mülkleri tespit ettiğimizde, müşterilerimizi konuyla ilgili olarak aydınlatıyoruz. Takibini yaptığımız birkaç parselin emlak vergisinden muaf olmasını sağladık ve mükelleflerin de geçmişte ödedikleri vergiyi geri almasına rehberlik ettik…" ifadelerini kullandı

Emlak vergisi muafiyeti taşıyan mülkler
Kartalkanat içinde bulunduğumuz süreç içinde emlak vergisi açısından bilinmesi gereken önemli detaylar bulunduğunu ve geçmişte bir şekilde vergisini ödeyememiş, bu nedenle birikmiş vergi cezalarıyla karşı karşıya kalan mükellefler için yürürlükteki Torba Yasa'nın kaçırılmaması gereken fırsatlar sunduğunu belirterek:

"YApılandırma imkanı sayesinde mükelleflerin cezai yükleri azalacaktır. Torba yasa kapsamında 31 Ekim 2016 tarihine kadar başvuran mükelleflerin geçmiş dönem emlak vergisi borçları yeniden yapılandırılabiliyor. Yapılandırma kapsamına belediyelere olan emlak, ilan, reklam, su ve çevre temizlik vergisi de giriyor. Borcunu peşin ya da taksitli ödemek isteyenler ilk ödemeyi 2 Ocak 2017 tarihine kadar yapabilecekler" bilgisini verdi.