Sivil toplumdan 3. Köprü çağrısı: Kararı uygulayın

İstanbul Şehir Plancıları Odası, Mimarlar Odası ve Kuzey Ormanları Savunması, dün 8. İdare Mahkemesi'nin aldığı 3. Köprü Kararıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada: " Üçüncü Köprü artık 2 beton kuleden ibarettir." denildi

Sivil toplumdan 3. Köprü çağrısı: Kararı uygulayın

İstanbul 8. İdare Mahkemesi'nin, kamuoyunda bağlantı yolları imar planını durdurma kararı olarak sunulan kararının, projenin bütünü için geçerli olduğunu iddia eden Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası ve Kuzey Ormanları Savunması, dün gerçekleştirdikleri bir basın toplantısında kararın ayrıntılarıyla ilgili bir değerlendirme sundu. Sivil toplum örgütleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi yerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın onayıyla işleyen projenin, mahkeme kararıyla yargılandığını ve hukuka aykırılığının onaylandığını iddia etti.

Köprü projesi bitti mi?
Toplantıda yapılan ortak açıklamada, üçüncü köprünün 2 adet beton kuleden, kuzey Marmara otoyolu olarak bilinen projenin de asfalt izinden başka bir şey olmadığı ifade edildi. 8. İdare Mahkemesi'nin vrdiği kararın, ana koridorları içeren planların iptalı anlamına geldiği belirtilerek: " Bu gelişmeler, projenin bütünlüğünü iptal eden niteliktedir. " denildi. 

Bu bölgede herhangi bir inşaat yapılamaz
Toplantıya katılım gösteren Mimarlar Odası Avukatı Can Atalay, kararın muhatap aldığı kesimin Anadolu ve Avrupa yakalarının geri dönüşüm ve etkileşim sahası olarak gözüktüğünün altını çizdi ve köprünün deniz üstündeki kısmına giden en kritik alan olarak bu bölgede herhangi bir inşaat çalışmasının yapılamayacağını söyledi. Atalay: 

"Köprü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından imzalanan 1/100 binlik planda yer almıyor. Aradan bir yıl geçmedi ve 3. köprü inşaatı başladı. Bu süre içinde deği değişti, mahkeme kararı uygulanacak ve sorularımızın yanıtlarını verecekler..." dedi. 

Köprü ayakları, Orman anıtı olur
Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Kırıcı da, projenin derhal durdurulmasının hukuki bir zorunluluk olduğunu söyledi. Kırıcı, köprü ayaklarının Kuzey Ormanları'nın büstü olarak kabul edilebileceğini vurguladı.