Sivriada imar planı durduruldu

Sivriada'yı imara açan proje hakkında, İstanbul 3. İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı alındı

Sivriada imar planı durduruldu

Sivriada'yı imara açan proje hakkında, İstanbul 3. İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı alındı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Adalar Belediye Başkanı Atillar Aytaç, kararın Adalar halkı tarafından olumlu karşılandığını söyledi.

Yapılaşmaya kapatılmıştı
İstanbul 3. İdare Mahkemesi'nin Sivriada'yı imara açan proje hakkında yürütmeyi durdurma kararı alması Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç ve Adalar halkı tarafından olumlu karşılandı. Radikal'den İdris Emen'in haberine göre, Aytaç, Yassıada ile ilgili olarak devam eden hukuki sürecin de benzer şekilde sonuçlanmasını umduğunu belirtti.  1978 yılında Korumu Kurulu kararı ile doğal SİT alanı ilan edilen ve 2009 yılında da Koruma Kurulu tarafından 2. derece doğal ve 3. derece arkeolojik SİT alanı ilan edilen Sivriada, sismik araştırma amaçlı yapılar dıında yapılaşmaya tamamen kapatılmıştı.

Sivriada nasıl tarihi SİT statüsünü yitirdi?
3 Ekim 2012 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı'na tahsis edilmesiyle başlayan süreç İstanbul 5 No'lu Koruma Kurulu'nun Sivriada'yı tarihi SİT'ten çıkarma kararıyla devam etti. Haziran 2013 tarihinde de Çevrve ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan 1/5000 ölçekli planlada 'Turizm ve Kültürel Tesis Alanı' olarak tanımlanan bölgede, fuar ve kongre merkezi ile konferans salonu başta olmak üzere, kültürel tesis, dini tesis, açık hava müzesi, amfi tiyatro, sergi salonu, spor salonu, kafe ve restoran gibi yapılaşmaların olanaklı olduğunun altı çizilmişti.'

Adalar Belediyesi itiraz etti
Söz konusu imar planına itiraz eden Adalar Belediyesi ise söz konusu imar planının iptal edilmesi istemiyle İstanbul 3. İdare Mahkemesi'ne başvuruda bulundu. Belediye'nin başvurusunu haklı bulan 3. İdare Mahkemesi, Sivriada'yı imara açan proje hakkında yürütmeyi durdurma kararı aldı. Alınan kararı değerlendiren Belediye Başkanı Atilla Aytaç, kararın bölge halkını sevindirdiğini belirterek, Yassıada için de devam eden hukuki sürecin benzer şekilde sonuçlanmasını umduklarını belirtti.