Sivriada kararı Yassıada'ya da uygulanır mı?

İstanbul 3 Numaralı Bölge İdare Mahkemesi'nin, Sivriada'da hayata geçirilmesi planlanan kongre-turizm merkezi projesini, bilirkişi raporu doğrultusunda iptal etmesi üzerine gözler Yassıada'ya çevrildi.

Sivriada kararı Yassıada'ya da uygulanır mı?

Türkiye yakın siyasi tarihinin dönüm noktalarından biri olan Sivriada'da hayata geçirilmesi planlanan kongre-turizm merkezi projelerine mahkemeden iptal kararı çıktı. İstanbul 3 Numaralı Bölge İdare Mahkemesi'nin kararında bilirkişi raporu etkili oldu. 

Adalar Savunması duyurdu: Sırada Yassıada var
Karar Adalar Savunması tarafından yapılan bir açıklamayla duyuruldu. Açıklamada, kültürel, ekolojik ve arkeolojik açıdan geri dönülmesi mümkün olmayan zararlar doğuracağı gerekçesiyle yapılan başvuruda mahkemenin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Sivriada için yapılan tüm plan değişikliklerinin iptal edildiği kararına ulaştığı vurgulandı. Adalar Savunması ayrıca, söz konusu kararın, Sivriada ile aynı niteliklere sahip ve aynı yönde bilirkişi raporlarına sahip sit alanı olan Yassıada'da da geçerli olmasını istedi.

Sivriada kararı Yassıada'ya da uygulanır mı?

Doğu Roma kalıntılarından, Adnan Menderes'e uzanan tarih
2012 senesinde, kongre ve otel yapımı için arkeolojik sit statüsü kaldırılan Yassıada'daki tahribat ise vahim boyutlara ulaştı. Adaya çıkartılan iş makinelerinin, yalnızca İdam edilen Başbakan Adnan Menderes ve yakın arkataşlarının kaldığı yapı grubunu değil, Doğu Roma İmparatorluğu dönemine ait bir kilisede yıkım çalışmaları yürüttüğü ortaya çıkmıştı. Kilisenin tarihi değere sahip "Büyük Çan"ının başına ne geldiği ise bilinmiyor.

Uzmanlardan tarih hassasiyeti uyarısı
Yassıada'da çalışmaları tüm hızıyla süren projeler için tarihsel mirasın tahribatı ise uzmanlar tarafından eleştirilmişti. Proje alanını gezen ve doğa ve tarih talanına tanıklık eden Arkeologlar, Ortaçağ'dan kalan yeraltı hücrelerinin tahrip edildiğini ve proje kapsamında yüzlerce ağacın kesildiğini vurgulamıştı.