SİYAHKALEM’DEN İSTANBUL’UN KÖYE DÖNÜŞ PROJESİ

Siyahkalem ile Emlak Konut GYO ortaklığının Zekeriyaköy’deki projesi KÖY görücüye çıktı. Doğayla uyumlu bir konseptte geliştirilen proje, Köy Çarşısı ile dikkat çekiyor

SİYAHKALEM’DEN İSTANBUL’UN KÖYE DÖNÜŞ PROJESİ

Siyahkalem Mühendislik ve İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd.Şti ile Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın (GYO) Zekeriyaköy'deki KÖY projesi satışa çıktı. Doğayla uyum içerisinde projelendirilen KÖY projesi, 1.167 konut ve 15 bin metrekare kiralanabilir alana sahip açık hava konseptli bir çarşıdan oluşuyor. Siyahkalem'in ilk gayrimenkul geliştirme projesi olan Köy'ün yatırım değeri ise 1.3 milyar TL.

3 ve 11 Mayıs 2012 tarihinde halka açık iki oturum halinde gerçekleştirilen Emlak Konut GYO ihalesinde en yakın rakibinden toplam gelirde 72 milyon TL ve arsa bedeli olarak ise en yakın rakibinden 33 milyon 400 bin TL fazla ödeyerek ihaleyi kazandıklarını söyleyen Siyahkalem CEO'su İbrahim Kahraman, projenin toplam konut alanının 206 bin metrekare olduğunu söyledi.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde gerçekleştirdiği projelerle uluslararası bilinirliğe sahip, pek çok ödül sahibi İngiliz mimari grup Hopkins Architects tarafından tasarlanan KÖY'de 5 ayrı konut tipi yer alıyor. Toplam 467.000 m2 olan arazinin 50.000 m2'si konut oturum alanı olarak projelendirilmiş . KÖY Projesi'nde, 80 m2 ile 212 m2 arasında değişen büyüklüklerde 420 adet apartman dairesi, 194m2 ile 215 m2 arasında değişen büyüklüklerde 584 adet çift dubleksin yer aldığı 334m2'lik 74 sıra ev bulunuyor. Projede büyüklükleri 335 m2 ile 623 m2 arasında değişen büyüklüklerde 68 ikiz villa ile 691 m2'lik 21 müstakil villa da yer alıyor.

KÖY'ÜN ÇARŞISI - ÇARŞIKÖY
KÖY projesinde, 15 bin metrekareye sahip, uluslararası markaların yanı sıra yöreye özgü farklı damak tatlarına uygun restoranlar, kafeler, süpermarket, veteriner, organik pazarın yanı sıra sinema salonlarının da bulunduğu açık bir çarşı yer alıyor.
PROJEYİ ÖNERİLERLE ŞEKİLLENDİRDİK
İbrahim Kahraman, son bir yılda gerek Zekeriyaköy'de yaşayanlarla, gerek çevreye duyarlı kesimlerle çeşitli toplantılar yaparak projeyi paylaştıklarını söyledi. Toplantılara "Komşuluk Hakkı Toplantıları" adını verdiklerini belirten Kahraman, yaptığımız projenin bir referans projesi olması bizim için çok önemli. Bu iş ancak böyle düzgün yapılırdı, dedirtmek istiyoruz. Yaptığımız toplantılarda aldığımız eleştiri ve önerilerle projeyi şekillendirdik, bugün de sizin bilginize sunduk, dedi.

2 OKUL VE SOSYAL ALANLAR
Köy projesinde 1'i anaokul, 1'i ilkokul olmak üzere 2 okul, 1.600 m2 otopark, 1.600 m2 kapalı spor alanı ve 400 m2'lik kafeterya alanının yanı sıra 2 tenis kortu, 4 basketbol sahası ve 3 açık havuz yüzme havuzu yer alıyor.

ÖNCE TASARIM SONRA PROJE
İhaleden önce kentsel tasarım projesine göre projenin şekillendiğini anlatan Emlak Konut GYO Genel Müdür Yardımcısı Hakan, "İstanbul Orman Fakültesi'ne rapor hazırlatarak, orman yoğunluğunun olduğu yerleri tespit ettik ve projeyi buna göre ortaya çıkardık" dedi. Hakan, Emlak Konut GYO olarak bundan sonra büyük çaplı arazilerinde önce kentsel tasarım yaptırıp, sonra ihaleye çıkacaklarını da sözlerine ekledi.

Proje Bilgisi: Köy