SOCAR finansörlerine çevreci baskısı: Aliağa Santrali iptal edildi

SOCAR, İzmir Aliağa'da inşa etmeyi planladığı kömürlü termik santralde vazgeçtiğini duyurdu. İptal kararında çevrecilerin projeyi finanse eden firmalara yönelik kampanyaları etkili oldu

SOCAR finansörlerine çevreci baskısı: Aliağa Santrali iptal edildi

Azerbaycan'ın Devlet Petrol Şirketi SOCAR, İzmir Aliağa'da yapmayı planladığı kömürlü termik santral projesinden vazgeçtiğini duyurdu. SOCAR'ın kararında projeye finans desteği sunan EBRD ve IFC kuruluşlarının "finansman paketinin kömürlü termik santral için" kullanılamayacağı yönündeki tavırlarının etkili olduğu açıklandı.

Çevreci kuruluşların kampanyaları finansözleri etkiledi
Konuyla ilgili açıklama Fosil Yakıt Karşıtı İnisiyatif'den geldi. Projeye yönelik olarak yerel hareketler ve sivil toplum kuruluşlarının gerçekleştirdiği "Kömürden Kurtul"  temalı protesto hareketlerinin etkisine dikkat çeken bildiride, 7 İhracat kredisi Kuruluşu'nun "SOCAR'a ait termik santral projesinden vazgeçtiğini" açıklamasıyla sonuçlandığı bilgisine yer verildi.

Kyme Antik Kenti'ne Termik Santral Projesi iptal
SOCAR tarafından hayata geçirilmesi planlanan Enerji Santrali Projesi, diğer taraftan konumuyla da tartışma yaratmıştı. Kym Antik Kenti üzerinde hayata geçirilmek istenen Aliağa Termik SAntrali, diğer taraftan bölge halkının çevre kirliliği endişeleriyle de karşı çıkışlara muhatap olmuştu.

Konuyla ilgili kampanyalar yürüten Greenpeace Akdeniz, Bankwatch ve Banktrack gibi kuruluşlar nezdinde yapılan girişimler ise başarıya ulaştı ve EBRD ve IFC gibi kuruluşlar projeye desteklerini çektiklerini açıkladı. Karar Aliağa'da santrale karşı çıkan sivil toplum kuruluşlarınca memnuniyetle karşılandı.