Socar Tower'a büyük ödül

Tekfen İnşaat tarafından Azerbaycan'da inşa edilen SOCAR Tower, ENR tarafından "Yılın En İyi Uluslararası Ofis Binası Projesi" seçildi

Socar Tower'a büyük ödül

Tekfen İnşaat'ın Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi Genel Merkezi olarak inşa ettiği SOCAR Tower, dünyanın en önemli inşaat sektörü dergilerinden Engineering News Record tarafından ödüllendirildi. Dergi tarafından yapılan değerlendirmede proje, "Yılın En İyi Uluslararası Ofis Binası Projesi" seçildi.

Bu yıl dördüncü kez düzenlendi
Bu yıl dördüncü kez düzenlenen ve 5 kıtada yer alan 15 ülkeden 18 projenin değerlendirildiği ENR Ödülleri kapsamında ENR Global Best Projects Ödülleri’nde “Yılın En İyi Uluslararası Ofis Binası Projesi" seçildi. Bu ödül ile birlikte Tekfen İnşaat ikinci ENR ödülünü de almış oldu. 

SOCAR Tower'a büyük ödül
SOCAR Tower'in Azerbaycan'ın Başkenti Baku'nun şehir merkezinde yükseldiğini ve çarpıcı bir mimari niteliğe sahip olduğunu söyleyen Tekfen İnşaat Genel Müdürü Levent Kafkaslı, projenin 40 bin 515 metrekarelik alanda ve 200 metre yüksekliğe ulaştığını belirtti. Kafkaslı, SOCAR Tower'in bir cephesinin kendi kendini temizleyebilen özelliğe sahip olduğunu da vurgulayarak:

"SOCAR Tower, 189 kilometre hızla esen rüzgâra ve Richter ölçeğiyle 9 şiddetinde depreme de dayanıklı bir yapı. Ayrıca Baku'nun meşhur rüzgârının yarattığı salınımdan etkilenmemek içinse 38. kata 410 ton ağırlığında salınım sönümleyici damper (ağırlık) yerleştirilerek özel bir mühendislik çözümü kullanıldı" şeklinde konuştu.

Ofis çalışanlarının ihtiyaçlarını gidermek için tasarlandı
Kule çalışanlarının yaşamlarını kolaylaştıracak çok sayıda imkan içeren SOCAR Tower'da ofis yaşamının yanı sıra konferans salonları, kafeterya, restoran ve spor salınları gibi olanaklar da bulunuyor. 

Firma Bilgisi: Tekfen Inşaat
Proje Bilgisi: socar tower