Söğütlüçeşme İncirli metrosu ihalesi yarın yapılacak

Söğütlüçeşme İncirli metrosu ihalesi 11 Kasım 2014’te yani yarın gerçekleştirilecek.

Söğütlüçeşme İncirli metrosu ihalesi yarın yapılacak

Söğütlüçeşme İncirli metrosunda ilk adım atılıyor. Hattın danışmanlık ihalesi 11 Kasım 2014 tarihinde, İBB Ek Hizmet Binası İhale İşleri Müdürlüğü Mehmet Nezihi Özmen Mahallesi Kasım Sokak No:62 Merter/Güngören’de yapılacak.

İhaleden sonra ne olacak?

9 ilçeden geçecek Söğütlüçeşme İncirli metrosunun ihalesinden sonra etüt çalışmaları start alacak. Söz konusu çalışmaların 2015 yılında tamamlanması hedefleniyor. Tüm bu çalışmaların ardından inşaatına başlanacak hattın 2023 yılına kadar hizmete alınması hedefler arasında.

15 istasyondan meydana gelecek. Sadece 30 dakikada iki bölgeyi birbirine bağlayacak hattın geçeceği İstanbul ilçeleri ise şunlar olacak; Bahçelievler, Güngören, Zeytinburnu, Eyüp, Beyoğlu, Kağıthane, Beşiktaş, Üsküdar ve Kadıköy. 28 kilometrelik uzunluğuyla Boğazın her iki yakasını birleştirecek İncirli Söğütlüçeşme metrosu güzergahı, Kuruçeşme ile Beylerbeyi arası olacak.

Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılması planlanan proje, Bakırköy Beylikdüzü, 3'üncü Havalimanı, Tekstilkent, Başakşehir, Hacıosman, Üsküdar-Çekmeköy, Kadıköy-Kartal ve  Marmaray  hatlarını birbirine bağlayacak. Projenin İstanbul'un en fazla yolcu taşıma kapasiteli hatlarından biri olacağı belirtiliyor.