Soma'da konut için düğmeye basıldı

AFAD, Soma faciasında hayatını kaybeden işçilerin aileleri için tasarlanan konut projesi kapsamında belirlediği iki arazinin etüd çalışmalarına başladı

Soma'da konut için düğmeye basıldı

28 Haziran 2014/Emlakwebtv
Maddi yardımlarla, hayatını kaybeden maden işçilerinin ailelerine ev yapmayı planlayan AFAD, söz konusu 301 daire için arazilerin belirlendiğini ve etüd çalışmalarının tamamlandığını açıkladı. Sürece dahil olmak isteyen özel bir şirket ile görüşmelerini sürdüren AFAD, ilerleyen günlerde projeyi devredebilir.

Ölen ailelere yardım etmek yapılan girişimler arasında Beşiktaş Belediyesinin 60 konut yapımı önerisinin de bulunduğunu belirten Soma Kaymakamı Balattin Atçı, madende can veren işçilerin tamamının ailesine ev verileceğini ve inşaatların da yakında başlayacağını duyurdu.

Araziler nerede?
Soma'da yapılması planlanan konut projesi için seçilen arazilerden birisi Turgutalp Bölgesi'nde yer alan TOKİ binalarının yanındaki 40 dönümlük arazi. Bir diğer olasılık ise Ege Linyit İşletmeleri Sosyal Tesisleri yanındaki 50 dönümlük bölge. Bu iki yerde de çalışmalar yürüten yetkililer, TOKİ bölgesinde daha öncesinde etüd çalışması yapılmış olmasının bu araziyi daha olası kıldığı üzerinde durdu. Kaymakam Bahattin Atçı da ELİ tesislerinin yanına bir fakülte binası yapılmasının gündemde olduğunu vurgulayarak:"Konut inşaatı TOKİ yanında olabilir. Sonuçta bu projeler madencilerimizin aileleri için örnek olacak. Evsiz kalmayacaklar." dedi.