Soma Davası 15 Nisan’a ertelendi

301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma davasının ilk duruşması 13 Nisan 2015 Pazartesi günü Akhisar Adliyesi’nde görüldü. Duruşma 15 Nisan’a(yarına) ertelendi.

Soma Davası 15 Nisan’a ertelendi

301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma katliamı davasının ilk duruşması 13 Nisan 2015 Pazartesi günü Akhisar Adliyesi’nde görüldü. Duruşma 15 Nisan’a(yarına) ertelendi.

Ailelerin girilmesine izin verilmedi
Duruşma salonuna sadece ismi listede yazılı aileler, avukatlar ve basın alındı. Salona baretle girmek isteyen aileler engellendi.

Duruşma 301 madencinin adlarının okunması ile başladı. Madenci ailelerinin tepkisi üzerine sanık avukatları duruşmayı terk etti. Daha sonra aileler ve avukatları “güvenlik” gerekçesiyle sanıkların duruşmaya getirilmemesine itiraz edince duruşma tıkandı ve itirazları değerlendiren mahkeme heyeti duruşmayı 15 Nisan’a bıraktı ve tutuklu sanıkların da duruşmada hazır bulundurulmasına karar verdi.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Maden Mühendisleri Odası Başkanı Ayhan Yüksel, Maden Mühendisleri Odası’nın şube başkanları, DİSK Başkanı Kani Beko, KESK Eş Başkanı Lami Özgen, TTB Merkez Konseyi Üyesi Fatih Sürenkök de Soma’da hayatını kaybeden madenci ailelerine destek ve sürecin takipçisi olmak için Akhisar Adliyesi’nde hazır bulundular.

Duruşma sonrası TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı tarafından DİSK, KESK, TMMOB ve TTB adına bir açıklama yapıldı.