Soma esnafının borçları ertelendi

Soma'da yaşanan maden faciası nedeniyle işleri zarar gören esnaf ve sanatkarların borçlarını 1 yıl boyunca erteleyen Bakanlar Kurulu Kararı, bugünkü Resmi Gazete'de yayınlandı

Soma esnafının borçları ertelendi

Bakanlar Kurulu'nun, Soma'da yaşanan maden kazası sonrasında işleri bozulan esnaf ve sanatkarların kredi borçlarını 1 yıl faizsiz erteleme kararı bugünkü Resmi Gazete'de yayınlandı. Kararla birlikte 13 Mayıs 2014'ten itibaren 1 yıl içinde, doğrudan ya da kefalet yoluyla bankadan kullandıkları düşük faizli kredilerden doğan borçları olanlar, 1 yıl süreyle faizsiz erteleme elde edecek. 

Esnaf ve sanatkarlar, kararın yayımlanmasından itibaren 2 ay içerisinde kredi borçlarının vadesi, taksit vadesi, hesap devresi henüz gelmemiş olmakla birlikte 13 Mayıs 2014 tarihinden itibaren 1 yıllık süre içerisinde dolacak olan esnaf ve sanatkarlar, 2 ay içerisinde söz konusu maden kazasından zarar gördüklerini belirterek, kredi borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi için bankaya yazılı olarak başvuracak. 

Krediler ertelendikten sonra, kararın yayımlanma tarihinde itibaren müracaat süresi sonuna kadar, borcun ertelenmesi halinde erteleme süresi sonuna kadar takip işlemi başlatılamayacak. Bakanlar Kurul kararları kapsamınd ayrıca banka tarafından erteleme süresinde düşük faizli kredi açılabilecek.