Soma faciası ilk dört aya bedel

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin raporuna göre 2014 yılının ilk dört ayında toplam 396 kişi iş kazası nedeniyle hayatını kaybetti

Soma faciası ilk dört aya bedel

15 Mayıs/Emlakwebtv
Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasının ardından iş güvenliği sorunu yeniden gündeme geldi. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin raporuna göre, 2014 yılının ilk 4 ayında toplam 396 işçiden 108'i inşaat ve yol yapımı çalışmaları sırasında hayatını kaybetti. 

2014 yılının ilk dört ayı baz alındığında iş kazalarının yüzde 10'unun, ölümlü iş kazalarının ise yüzde 31'inin ait olduğu inşaat sektörü, iş sağlığı ve güvenliği açısından büyük bir risk barındırıyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan sektör temsilcileri, yaptıkları yatırımlarda işçi sağlığı ve iş güvenliğine yönelik önlemlerle kaza riskini minimuma indirdiklerini söyledi.

Özçelik: "Yaşanan kazalardan ders almalıyız!"
Tamamlandığında Ankara’nın en yüksek konut kulesi olacak 185 metrelik One Tower Kule Konut ve AVM projesini hayata geçiren İTO Yatırım’ın ortaklarından Özkan Özçelik, Soma'da yaşananların iş güvenliği sorununun ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini söyledi. Özçelik inşaat sektörünün risklerini değerlendirdiği açıklamasında, konuyla ilgili olarak danışmanlık hizmetlerinden yararlandıklarını belirtti.

Elit Royal Residence projesini hayata geçiren Elit Yapı’nın Yönetim Kurulu Üyesi Mert Yıldızhan da yaptığı açıklamada, yüzlerce maden işçisinin yaşamını yitirdiği olayın "iş güvenliği sorununu" yeniden gündeme getirdiğini anımsattı. Yıldızhan, şantiyelerin düzenli denetimlerinin yapılarak raporlandığını belirterek, her projede iş ve işçi sağlığı ile ilgili standart bir kalite hedefi tutturmaya çalıştıklarını söyledi. 

Önce tedbir
Besa Kule İş Merkezi projesini inşa eden Besa Grup’un Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci de yetkililerin her ihtimali araştırması gerektiğinin altını çizerek: "Önce tedbir!" dedi. 

Uptown İncek’i hayata geçiren LEMA Grup’un ortaklarından Emre Katırcı da: "“Maden sektörü gibi ne yazık ki inşaat sektörü de oldukça tehlikeli olarak bilinir. Ancak her ihtimal düşünülürse ve ona göre tedbir alınırsa tehlikeler ortadan kalkar. " ifadelerini kullandı.