Soma Faciası TİMFED'in gündeminde

Ana gündem maddesini “Kentsel Dönüşüm” sorununun oluşturduğu, Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (TİMFED)'nun, 5. Olağan Genel Kurulu’nda, Soma Faciası masaya yatırılacak

Soma Faciası TİMFED'in gündeminde

29 Mayıs 2007/Emlakwebtv
İnşaat sektörünün en büyük sivil toplum örgütlerinden birisi olan Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu, 31 Mayıs’ta yapacağı 5. Olağan Genel Kurul’unda, Soma faciasını değerlendirecek. Ana gündem maddesini “Kentsel Dönüşüm” sorununun oluşturduğu Genel Kurul’da Soma Faciasından iş güvenliği açısından çıkarılacak dersler masaya yatırılacak.

Konuyla ilgili bir açıklama yayınlayan TİMFED Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, 301 maden işçisinin hayatına mal olan Soma faciası nedeniyle tüm Türkiye’nin derinden yaralandığını belirterek, Genel Kurul kapsamında işçi sağlığı ve iş güvenliği meselesinin özel olarak gündeme alınacağını söyledi.

En fazla ölüm inşaat sektöründe
Tellioğlu, iş kazaları sonucu en fazla ölümlerin yaşandığı sektör olan inşaat sektöründe bir canın bile çok ama çok önemli olduğunun altını çizerek, "İnşaat sektörü olarak iş güvenliği açısından Soma’dan hangi dersleri çıkarabileceğimizi ve inşaatlarda kaza riskini nasıl sıfıra indirebileceğimizi masaya yatıracağız" diye konuştu.

Cumhuriyet tarihimizin en büyük projesi: Kentsel dönüşüm
Tellioğlu açıklamasında, Türkiye’nin geleceğini de şekillendirecek olan ‘kentsel dönüşüm sürecinde inşaat sektörünün kilit önem taşıdığına da değinerek, Kentsel Dönüşüm sürecini “Cumhuriyet tarihinin en büyük ve en önemli projesi” olarak tanımladı. Telliloğlu: Bu noktada mesleki örgütlenmemiz TİMFED ve İMKON olarak sorumluluk taşıyoruz. Elbette bu sorumluluğumuzu taşıyacak yasal yaptırım gücüne de sahip olmalıyız. Unutulmamalı ki Türkiye’de artık depremlerden korkulmayacak geleceğin kentlerini yaratmalıyız. Bunun için de modern mimariyle geçmişimizden izler taşıyacak yeşil sertikalı yapılara imza atmalıyız. Tüm bunlar için TİMFED 5. Olağan Genel Kurulu’muz zemin oluşturacaktır…” ifadelerini kullandı

TOBB Kuleleri Konferans Salonu’nda gerçekleşecek toplantıya, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ile TOBB Genel Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katılacağı açıklandı.