Soma faciasının sorumlusu kim?

Soma'da yaşanan maden faciasını araştıran bilirkişi heyeti raporu hâlâ hazırlanamadı. Raporun 30 Ağustos 2014'te tamamlanacağı açıklanmıştı

Soma faciasının sorumlusu kim?

Manisa'nın Soma ilçesinde 301 madencinin yaşamını yitirdiği facianın nedenlerini araştıran bilirkişi heyeti raporu, hala hazırlanamadı. Raporun en geç 30 Ağustos'a kadar tamamlanması bekleniyordu. Raporun ne zaman tamamlanacağı hususundaki belirsizlik nedeniyle yargılanma sürecinin en erken Ocak 2015'te başlayabileceği belirtiliyor. 

Soma Faciası
Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük can kaybı ile sonuçlanan iş kazası olarak tarihe geçen Soma Faciası, Manisa'nın Soma ilçesinde Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. tarafından işletilen bir maden ocağında meydana gelmişti. 301 kişinin yaşamını yitirdiği kazaya ilişkin sürdürülen araştırmalarda, patlamaya elektrik ekipmanlarının sebep olduğu ve yanmaz şekilde imal edilmiş olması gereken yürüme banklarının tutuştuğu iddia edilmişti. Yerin 400 metre altında saat 15.10 civarında elektrik panosunda kaynaklandığı düşünülen facia nedeniyle yaklaşık 300 işçi yerin 800 metre altında mahsur kalmıştı.

Soma'da kaç kişi mahsur kaldı?
Kazanın vardiya değişimi sırasında meydana gelmesi nedeniyle, ilk belirlemelere göre toprak altında kalan işçi sayısı 787 olarak belirlenmiş, Enerji Bakanı Taner Yıldız da 17 Mayıs 2014 tarihli açıklamasında, 301 kişinin ölümünün ardından, içeride kimsenin kalmaması sebebiyle kurtarma çalışmalarına son verildiğini açıklamıştı. 

Soma yangını neden çıktı?
Soma Faciasının çıkış nedenlerini araştıran Meclis Soma Araştırma Komisyonu Başkanı Ali Rıza Alaboyun ise 'yürüyüş bandının' tutuştuğuna dikkat çekmiş ve: "Taşıma bantlarının alev sürdürmez olması gerekir. Bandın yanmaya devam etmemesi gerekir. Somadaki bant öyle değil. Ne yazık ki mevzuatta da alev sürdürmez bant diye bir şart konulmamış.' şeklinde konuşmuştu. 

Soma Madencilik en büyük 500 şirket içinde
İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2013 Yılı Araştırması sonuçları ise , yeterli güvenlik önlemlerini sağlayamaması nedeniyle 301 işçinin ölümüne sebebiyet vermekle suçlanan Soma Madencilik A.Ş.'nin Türkiye'nin en büyük 500 şirketi arasında yer aldığını gösterdi. Listeye göre, 2012'de 295. sırada yer alan şirket, hızlı bir yükselişle 261. sıraya  fırladı. Firmanın üretimden net satışlar kategorisindeki rakamı 338 milyon 48 bin 668 lira olarak açıklandı.

Yeni düzenlemeler ve maden yasası
301 madencinin hayatını kaybettiği Soma faciasının ardından gelen sosyal tepkiler üzerine maden işçilerinin sorunlarını masaya yatırmak zorunda kalan hükümet, hazırladığı yasa paketiyle madencilik sektöründe günlük çalışma saatini maksimum 6 saat olarak belirledi. Düzenleme, daha önce haftalık 48 saat olarak belirlenen çalışma süresini 30 saate indirmeyi öngörürken, yeraltında çalışan maden işçilerin ücretli izin sürelerinin arttırılmasını planlıyor. Yıpranma hakkının kapsamının da genişletilmesini planlayan maden paketi, 55 olan emeklilik yaşının 50'ye düşürülmesini sağlayacak. Düzenlemenin ayrıntıları halen belli olmadı.