Soma Holding termik santral yapacak

CHP Manisa Milletvikili Sakine Öz, Soma Holding'in Amasya'da EPDK tarafından izin verilen Termik Santral kurma izni ile ilgili olarak meclise bir soru önergesi verdi

Soma Holding termik santral yapacak

Soma Holding'in Amasya'da kurmayı planladığı Termik Santral meclis gündemine taşındı. CHP Manisa Milletvikili Sakine Öz, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından yazılı olarak cevaplanması istemiyle hazırladığı soru önergesinde, Soma Holding'e bağlı Gürmin Enerji Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin Termik Santral izni ile ilgili bilgi istedi. 

Milletvekili Öz, Gürmin Enerji Madencilik şirketinin Amasya Merzifon ve Suluova ilçeleri sınırları içerisinde yer alacak Termik Santral girişiminin onaylanmasını, 'Soma'da yaşananlara rağmen ödüllendirme' olarak niteledi. Öz, Enerji Bakanı Taner Yıldız ve Çevre Bakanı İdris Güllüce'ye şu soruları iletti:

  • Soma faciasından bugüne, Soma Holding'in şirketleri içinde iki bakanlığa bağlı, ilgili ve ilişkili kurum ve kuruluşlarından izin, onay almış projeleri nelerdir?
  • Holding şirketlerinin reddedilen projeleri var mıdır?
  • Amasya termik santral projesi için verilen EPDK kararının içeriği nedir?
  • Soma maden faciasının adli, idari ve yasama süreci işlerken, facianın sorumlularından olduğu iddia edilen holding yetkililerinin ve-veya holdinge bağlı bir şirketin enerji projeleri için kamudan izin/onay almaya devam etmesini nasıl karşılıyorsunuz?
  • Projenin ÇED süreci ne aşamadadır?