Soma Holding'e haciz şoku

Soma'da 301 maden işçisinin yaşamını kaybetmesine tanıklık eden ocakların işletmecisi Soma Holding'ten alacağı bulunan bir bankanın girişimleriyle icra takibi başladı

Soma Holding'e haciz şoku

301 madencinin ölümüyle sonuçlanan maden kazasına tanıklık eden Soma'daki maden ocaklarının işletmecisi Soma Holding'te icra şoku yaşanıyor. Hürriyet'ten Dinçer Gökçe imzalı habere göre Soma Holding şirketleri Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. ile Gürmin Enerji Madincilik San. Ve Tic. A.Ş.'ye karşı icra takibi başlatıldı.

Spine Tower'in 6 taşınmazı için satış isteği

Soma Holding'e bağlı iki şirketten alacağı bulunan bir bankanın müracaatıyla birlikte icra takibi başladı. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. ve Gürmin Enerji'den 20 milyon TL seviyesindeki alacağına karşılık olarak başlatılan takibe paralel olarak, borcun tahsili için Soma Holding Mülkiyetindeki 47 katlı Spine Tower bünyesinde yer alana gayrimenkullerden 6 tanesinin icradan satışının istendiği öğrenildi.

36 milyon TL değer biçildi

Konuyla ilgili olarak İstanbul 10. İcra Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen değer tespiti ile kat bahçeli lüks ofisler üzerinde inceleme yapıldı. Yapılan inceleme sonrasında satışı istenen ofisler için 3 milyon 100 bin TL ile 13 milyon TL arasında değişen bedeller belirlendi. Toplamda 6 ofis için belirlenen değer 36 milyon TL düzeyine ulaştı. 

Spine Tower projesi

İstanbul Maslak'ta Türkiye'nin en yüksek binalarından biri olarak yükselen Spine Tower ülke gündemine Soma'da yaşanan ve 301 madencinin yaşamını yitirdiği kaza sonrasında gelmişti. Yüzde 54'lük kısmın, yeşil alana ayrıldığı Spine Tower'da residence alanları 20 bin 170 metrekarelik bir alan üzerine yayılıyor. Ofis kısımlarının 52 bin 540 metrekareyi bulduğu projede 62 bin 392 metrekarelik alan da otopark, mekanik odaları, bina yönetim ofisi ve teknik katlara ayrılmış durumda. Proje 191 metrelik yükseklikte dahi açılan camları ve saniyede 6.5 metreyi kat eden hızlı asansörleriyle dikkat çekmişti. Proje, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü girişine 3 kilometrelik uzaklıkta yer alıyor. 

Spine Tower icradan satış ihalesi ne zaman?

Edinilen bilgiye göre Spine Tower'in icradan satışa çıkarılacak 6 taşınmazıyla ilgili satış ihalesinin ilki 29 Ocak 2018 tarihinde gerçekleştirilecek. Bu taşınmazlara alıcı çıkmaması halinde ise ikinci ihaleye geçilecek. İkinci oturumun ise 1 Mart 2018'de yapılması bekleniyor. Belirlenen muhammen bedelin yüzde 50'si üzerinden gerçekleştirilen icradan satışa konu olan gayrimenkullerde ödenecek KDV oranının ise yüzde 18 seviyesinde olduğu vurgulanıyor. 

Spine Tower kime ait?

Özellikle Soma'daki kazanın ardından Spine Tower projesinin Soma Holding'e ait olduğu yönündeki haberlere itiraz eden girişimciler, Spine Tower 'in Soma Holding'e ait olmadığı ve kazanın ardından ilgili anlaşmanın feshedildiğini açıklamıştı. Açıklamada: Kamuoyunda Spine Tower'ın Soma Holding'e ait olduğuna dair yer alan gerçek dışı beyanlar maalesef amacını aşmakta ve Soma'da yaşanan elim kazayla hiçbir ilişkisi bulunmayan bina sahipleri ve yönetimini mağdur etmektedir." denilmişti