Soma için uluslararası yardım çağrısı yapılmadı

Demokrasi Denetçileri Derneği'nin davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Şilili madenciler, Türkiye'den uluslararası yardım çağrısı yapılmadığını söyledi

Soma için uluslararası yardım çağrısı yapılmadı

24 Haziran 2014/Emlakwebtv
2010 yılında Şili'de yaşanan maden kazasında, 69 gün sonra toprak altından çıkarılan madenci Luis Urzua ve kurtarma ekibinin lideri Rodrigo Reveco, Demokrasi Denetçileri Derneği'nin davetlisi olarak Türkiye'ye geldi. Rodrigo Reveco, yaptığı açıklamada, kazanın haberini alır almaz Türkiye konsolosluğu ile irtibata geçtiklerini ancak uluslararası yardım çağrısının yapılmadığını söyledi. 

Kazalardan ders çıkarmak
"Farklı dili konuşuyoruz ama aynı acıyı yaşıyoruz." diyen Reveco, Türkiye'nin aynı şartlarda defalarca aynı kazayı yaşamay devam ettiğini belirtti. Reveco: "Bu bir daha oluyorsa şartların iyileştirilmediği ya da aynı şartların devam ettiği anlamına gelir. Biz de daha önce büyük bir kaza yaşadık. Ama farkımızı bizim bundan ders almış olmamız." dedi. 

Yaşam odaları herşeydir
Yaşam odaları ile ilgili bir soruya:"Yaşam odaları herşeydir!" şeklinde cevap veren Reveco, dünya genelinde var olan 8 tip yaşam odasından bir kısmının 4 gün boyunca hayatta kalmayı sağlayacak şekilde tertiplendiğini söyledi. "Yaşam odalarında, kurtarma ekipleri gelene kadar yaşam için tasarlanmıştır. Daha önceki kazadan ders alınmalı ve her ölüm oranın minimuma indirmeye çalışmalıyız." şeklinde konuşan Reveco, dünyadaki tüm madenlerde en büyük sorunun kaçış yolunun olmaması olduğunu da sözlerine ekledi. 

Firma Bilgisi: Si Yapı