Soma raporu hazırlanamıyor

Soma'da yaşanan maden kazasını araştıran bilirkişi heyeti, maden iç ısısının yüksekliği ve karbonmonoksit oranının hayati tehlikenin üzerinde bulunması sebebiyle raporunu tamamlayamıyor

Soma raporu hazırlanamıyor

21 Haziran 2014/Emlakwebtv
Soma faciasını araştıran bilirkişi heyeti çalışmalarını sürdüremiyor. Heyet, madende hayati tehlikenin hala sürmekte olduğunu belirterek rapor için 60 günlük ek çalışma süresi talep etti.

Hürriyet Gazetesi'nden Fevzi Kızılkoyun'un haberine göre, madende yanmanın devam etmesi ve insan sağlığı için risk oluşturması nedeniyle akademisyen ve iş güvenliği uzmanlarından oluşan ekip, keşif yapamıyor. Oksijenin mademdeki yangını körüklemesi sebebiyle girişlere örülen duvarların da bir işe yaramadığı ve açılan ölçüm deliklerinden karbonmonoksit oranının hala tehlike arzeder düzeyde olduğu belirlendi.

Şu ana kadar mağdur, tanık ve müştekilerin ifadeleri ile ön rapor hazırlama şansı bulan heyet, yangının devam etmesi, iç ısı yüksekliği ve karbonmonoksik oranının  hayati tehlike yaratacak düzeyde olduğu gerekçesiyle 60 günlük ek süre istedi.

Taşeronlaşma sürüyor
Açılacak dava için bilirkişi heyetinin raporları beklenirken, bir yandan da madencilik sektöründe çalışma koşullarının düzenlenmeye çalışıldığı yasa paketine ilişkin tartışmalar sürüyor. Maden işçilerinin 6 saatlik çalışma sürelerinin çeşitli yöntemlerle uzatılması ve hazırlık aşamalarının bu kapsamın dışında tutulması ile ilgili düzenlemelerin tepki çekmesinin ardından bir itiraz da CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın'dan geldi. Önceki söz aldığı meclis kürsüsünden torba yasayı, "kara torba" olarak niteleyen Ayaydın, düzenlemenin taşeronlaşma sisteminde herhangi bir iyileşme öngörmediğini söyledi. Ayaydın: "Düzenlemelerle, taşeronluğu kurumsallaştıracak adımlar atılıyor. Yani sömürü sisteminin birkaç rötüş ve değişiklikle devamı söz konusu"