Soma'ya vermeden almak

AKP grubu, kamuoyunda maden paketi olarak bilinen yasal düzenlemeler kapsamında, daha önce tanıyacağını açıkladığı haklarda geri adım atmayı sürdürüyor

Soma'ya vermeden almak

20 Haziran 2014/Emlakwebtv
Madencilik sektöründe çalışma koşulları, iş güvenliği ve işçi hakları sorunlarının çözüme kavuşturulmasını hedefleyen 'paket yasa' görüşmelerinde, facianın ilk günlerinde işçilere verileceği açıklanan haklarda geri adımlar sürüyor. Meclis Plan Bütçe Komisyonu'nda yapılan görüşmelerde, 6 saat olarak belirlenen çalışma süresinin "yeraltında" ibaresiyle değiştirilerek, yerüstü çalışmalarına olanak verilmesinin ardından şimdi de işe hazırlık aşamaları 6 saat kapsamından çıkartıldı. Yasa kapsamında "zorunlu" görüldüğü hallerde, saat başı ücret ödeyerek, çalışma süresi uzatılabilecek.

Görüşmeler sonrasında ilk geri adım geçtiğimiz hafta içerisinde atılmıştı. Maden Sektöründe işveren hassasiyetlerini göz önünde bulunduran AKP grubunun, facianın ilk günlerinde 6 saat olarak açıklanan toplam çalışma saatlerinin, "yer altında" ibaresiyle genişletilmişti. Böylece maden işçisinin yer üstünde de toplam 7.5 saat çalışma olanağı doğmuştu. 

Hazırlık safhası 6 saate dahil değil
AKP Grubunun yeni önergesiyle birlikte maden işçilerinin çalışmaya hazırlanma safhası olarak etimlenen, ocağa girme ve içerideki yürüyüş süreleri toplam 6 saatlik çalışma süresine dahil edilmeyecek. İşverene zorunlu hallerde işçiyi daha fazla çalıştırma olanağı tanıyan yönerge, bu ücretlendirmeyi işçinin saat başı ücretinin yüzde 100 oranında artırarak ödenmesini öngörüyor.