Soma yangını neden çıktı?

Meclis Soma Araştırma Komisyonu Başkanı Ali Rıza Alaboyun, 301 madencinin ölümüyle sonuçlanan facianın, 4B taşıma bandının yanması sonucunda gerçekleştiğini açıkladı

Soma yangını neden çıktı?

Meclis Soma Araştırma Komisyonu Başkanı Ali Rıza Alaboyun, Soma Faciasının çıkış noktası ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Alaboyun, yangının 4B bandının bulunduğu kavşakta başladığını söyledi.

Yürüyüş bandı ile ilgili araştırmaların sürdüğünü, henüz ulaşılamayan ve bant gidişini kontrol eden şalterci ile bandın imalatçısıyla görüşmeler yapacaklarını belirten Alaboyun, söz konusu aksamların 'yangın sürdürmez' olması gerektiğinin altını çizdi. Sabah Gazetesi'nden Uğur Becerikli'ye açıklamalarda bulunan Alaboyun, bandın 16 milimlik kalınlığının bir tonluk kor alev de düşse birden bire tutuşmasının mümkün olmadığını vurgulayarak: 

'Taşıma bantlarının alev sürdürmez olması gerekir. Bandın yanmaya devam etmemesi gerekir. Somadaki bant öyle değil. Ne yazık ki mevzuatta da alev sürdürmez bant diye bir şart konulmamış.' şeklinde konuştu.