Son 1 ayda en çok dolar kazandırdı

TÜİK, Aralık ayında Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları'nı açıkladı. ABD doları, aylık bazda en yüksek getiri sağlayan yatırım aracı olmayı sürdürdü

Son 1 ayda en çok dolar kazandırdı

Türkiye İstatistik Kurumu, Aralık 2016 dönemine ait "Finansal Yatırın Araçlarının Reel Getiri Oranları"nı açıkladı. Söz konusu periyotta en yüksek getiriyi ABD dolarının sağladığı görüldü. 

En yüksek getiri ABD dolarında
TÜİK'ten yapılan açıklamaya göre aylık reel getiri bazında en yüksek düzeye dolar ulaştı. Dolar Yurt İçi Üretici iyat Endeksi'ne indirgendiğinde yüzde 3.37, Tüketici Fiyat Endeksi bazında ise yüzde 4.73 oranında yatırımcısına gelir sağladı. Son bir ayda EURO da yatırımcısına yüzde 0.92 oranında kazandırdı. 

Doların son üç ve altı aylık getirisi
ABD Doları, son üçü aylık bazda ise Yİ-ÜFE bazında yüzde 11.33, TÜFE bazında ise yüzde 13.78 oranında kazanç sağladı.  Dolar son 6 ayda da en yüksek getiri sağlayan yatırım aracı oldu. TÜİK verilerine göre ABD Doları'nın 6 aylık bazda Yİ-ÜFE'ye indirgendiğinde yüzde 12.52, TÜFE'ye indirgendiğinde ise yüzde 14.47 oranında yatırımcısına kazandırdı. 

Yıllık bazda getiri şampiyonu: Külçe altın
Diğer taraftan son bir yılda en çok getiri sunan yatırım aracı ise külçe altın oldu. Külçe altın Yİ-ÜFE bazında yüzde 17.67, TÜFE bazında ise yüzde 19.20 oranında getiri kazandırdı.