Son 10 yılda 6 bin binada restorasyon yapıldı

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Vakıf Gökçek Han binasının açılışında konuştu. Demircan "Son 10 yıl 6 bin binada restorasyon çalışması yapıldı..." dedi.

Son 10 yılda 6 bin binada restorasyon yapıldı

Mis Sokak'ta yer alan Vakıf Gökçek Han binasının tamamlanan restorasyonunun ardından yapılan açılışında konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan: "İstiklal Caddesi’ne yukarıdan aşağıya girdiğimizde çevremize bakın birçok bina yenilendi her biri teker teker ortaya çıktı. Hala yenilenmeye ihtiyaç duyanlar var ama hızlı bir şekilde renovasyon ve restorasyonlar devam ediyor. Son 10 yılda 6 bin binada işlem yapıldı. Sadece Tarlabaşı projemizde üç yüzden fazla binada restorasyon devam ediyor. Vakıf Gökçek Han binası önünden geçen insanlar için kötü bir görüntüydü ama bugün onun yerini yenilenmiş tertemiz bir bina aldı. Bu hem İstiklal Caddesine hem de Mis Sokağa ayrı bir katkı” dedi. "

Son 11 yılda 100 bin istihdam
Son 11 yılda Beyoğlu'nda 100 bin kişilik bir istihdam artışı olduğunu söyleyen Demircan sözlerini şöyle sürdürdü :“2004’ten beri Belediye başkanlığım devam ediyor. İstiklal Caddesi'ne baktığınızda 2004 yılında Taksim Meydanı’ndan Galatasaray Meydanı’na kadar sadece orta aksta bir hareketlilik vardı. Ara sokaklarımız bu kadar güzel değildi. Müşterimiz vardı ama profilimiz düşüktü. 2004 yılında 6 bin otel yatağı olan Beyoğlu'nda turistik işletmelerin adedi de 800'dü. 2015 yılında Beyoğlu’nda 40 binden fazla otel yatağı var. Ve 4 binden fazla da turistik işletme var. Esnaflarımızın sayısı ise 20 bin. Son 11 yılda istihdam 100 bin kişi artarak 80 binden 180 bine çıktı.”

Yerel yönetimlerden ciddi destek gördük
İpek İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Eyüboğlu ise yaklaşık 18 ay süren inşaat sürecinde yerel yönetimden ciddi destek gördüklerini belirterek şunları kaydetti: “Projemizi geliştirirken bir taslak proje ile Beyoğlu Belediyesi Başkan Yardımcımız İlhan Turan'a gitmiştik aslında biraz daha farklı bir projeydi ve bize başkanımızın da katıacağı birkaç toplantı yapmamız gerektiğini, toplantılarda konsepti daha net belirleyebileceğimizi söyledi. Yaklaşık dört toplantı sonrasında ortaya çıkan karar şuydu: öyle bir bina yapmamız gerekiyor ki İstiklal Caddesi ve Beyoğlu'nun eski karakteristik özelliklerini taşısın ama yeni mimari ile de bütünleşsin. Sanırım talebi karşılayacak bir mimari ortaya çıktı.”