Son bir yılda konut fiyatları en çok Balıkesir'de yükseldi

REIDIN Emlak Endeksi Ekim ayı raporuna göre konut fiyatları son bir yıl içinde en çok Balıkesir'de yükseldi.

Son bir yılda konut fiyatları en çok Balıkesir'de yükseldi

Türkiye İş Bankası desteği ile hazırlanan REIDIN Emlak Endeksleri Ekim ayı raporuna göre konut fiyatlarının en çok yükseldiği şehir Balıkesir oldu. Balıkesir'de konut fiyatları son bir yıl içinde yüzde 26.60 oranında değer kazandı.

Konut fiyat artışında ilk 5
Konut fiyat artışında Balıkesir'in ardından en yüksek artış Kırklareli'nde gerçekleşti. Yüzde 22.93 oranında değer kazanan Kırklareli'ni yüzde 18.62 ile Muğla, yüzde 18.19 ile Tekirdağ ve yüzde 17.56 ile Trabzon izledi. 

Konut son bir ayda en çok Rize'de yükseldi
Türkiye'nin 68 kentini baz alan araştırmada son bir ay içinde konut fiyatlarının en çok değer kazandığı şehir ise Rize oldu. Rize'de konut fiyatları bu dönem içinde yüzde 2 oranında değer kazandı. Aynı dönemde kiralık kategorisinde en yüksek artış ise Yozgat'ta yaşandı. 

Amortisman süreleri
 Türkiye İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre; Ekim ayında bir önceki aya göre %0.29 oranında artış gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemine göre %3.34 oranında ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına kıyasla ise artış yüzde 70.20 oranında yükseldi

 Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede çıkarabildiği illerin başında Aydın gelirken, yıllık brüt kira getirisi bakımından en yüksek getiri oranları Aydın, Van ve Bilecik şehirlerinde ölçüldü.