Son dokuz çeyreğin büyüme rekoru

İnşaat sektörü 2016 yılının ilk çeyreğinde yüzde 6.6 büyüdü. Bu rakam son 9 çeyreğin en büyük büyüme rakamına tekabül ediyor

Son dokuz çeyreğin büyüme rekoru

Türkiye inşaat sektörü 2016 yılının ilk çeyreğinde yüzde 6.6 oranında büyüdü. Bu rakam iki önemli noktaya dikkat çekiyor: Öncelikle inşaat sektörü Türkiye ekonomisinin büyüme hızının üzerindeki büyüme eğilimini sürdürüyor. İkinci olarak da yüzde 6.6'lık büyüme, son 9 çeyrek dönemin en yüksek performansını temsil ediyor.

Kamu harcamaları yavaşladı
Söz konusu verileri değerlendiren Türkiye İMSAD Ekonomi Danışmanı Can Fuat Gürlesel, yılın ilk çeyreğinde kamu inşaat harcamalarındaki artışın oldukça sınırlığı olduğunu, özel sektör inşaat harcamalarında ise artış yaşandığını söyledi. 2015 yılında ertelediği inşaat yatırımlarına 2016 yılı başından itibaren hız veren özel sektörün bu büyümede önemli bir payı bulunduğunu söyleyen Gürlesel:

"İçeride inşaat işlerinde canlanma görülmektedir. Buna bağlı olarak ilk çeyrekte inşaat malzemeleri sanayi üretiminde de yüzde 7,2 artış gerçekleşmiştir” dedi. 

Konut satışları yavaşladı; ama devam ediyor
Gürlesel, yılın ikinci Türkiye İMSAD Gündem Buluşmaları kapsamında yaptığı konuşmada konut satışlarının yavaşlamakla birlikte devam ettiğini ve yılın ikinci çeyreğindeki faaliyetlerin de mevsimsellik etkisi ile canlı seyrettiğini vurgulayarak:

"İnşaat malzemeleri üretimini iç talep sürüklerken, ihracatta gerileme sürmektedir.  Bununla birlikte yıl sonu beklentileri ile ilgili olarak inşaatta büyüme oranının yüzde 3 – 3,5 seviyesinde olacağını söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı. 

Son dokuz çeyreğin büyüme rekoru

Gürsel: Türkiye'nin 2016 büyüme beklentisi yüzde 4
Gündem buluşmaları kapsamında söz alan BETAM Direktörü ve Ekonomist Prof. Dr. Seyfettin Gürsel de Türkiye'nin 2012 yılından bu yana yüzde 2-4 oranında dalgalanan nispeten düşük bir büyüme eğilimi izlediğini belirterek:

"Üretim faktörleri yönünden büyüme mercek altına alındığında bir yandan çok vasat yatırım-GSYH oranı, diğer yandan verimlilik artışlarında durgunluk düşük büyümeyi açıklıyor. Bu çifte sorunun nasıl aşılacağı ise belirsiz" dedi.