Sorun dolar değil, ani hareketlilik

Sinpaş GYO Genel Müdürü Seba Gacemer dövizdeki ani hareketliliğin yatırımcıyı etkilediğini belirterek: "Dolar sorun yaratmıyor. Ani hareketler ve belirsizlik insanları rahatsız ediyor ve beklemeye itiyor..." dedi.

Sorun dolar değil, ani hareketlilik

Son günlerde ani döviz baskısıyla karşı karşıya kalan gayrimenkul sektörü sorunu aşmaya çalışıyor. Sinpaş GYO Genel Müdürü Seba Gacemer, temel sorunun dolar değil netlik olduğunu belirterek: 

"Alıcı için netlik gerekiyor. Dolar sorun değil ama ani hareketlilik ve belirsizlik insanları rahatsız edebiliyor. Yatırımcı beklemeye geçiyor..." dedi. 

Sektörün gelişimi yarıda kaldı
Ani dolar hareketleri ve TL'nin değer kazandığı bir dönemde Sinpaş GYO'nun risk azaltıcı yöntemlere başvurduğunu belirten Gacemer, yeni projelerde de kur etkisinin yüzde 10-12 düzeyinde bulunduğunu belirtti. Gacemer, döviz probleminin çözümü için de "Devlet babayı" adres göstererek, sorunun devlette bir baş olmamasından kaynaklandığını savundu. Yabancı yatırımcının istikrar peşinde koştuğunu ve yerli alıcının da belirsizlikten şikayet ettiğinin altını çizen Gacemer:

"Konut sektörünün gelişim sürce yarıda kaldı. Hiçbir destek almadan yolumuza ilerliyoruz. Sektörün omuzunda çok fazla yük bulunuyor. Hükümet bir an önce kurulmalı..." ifadelerini kullandı. 

Gacemer, malzeme alımında taraflarla anlaşma yapmaya ve kuru sabitleme yolunu seçmeye çalıştıklarını da vurgulayarak, iki taraflı risk aldıklarını söyledi.