Sosyal devlet anlayışının göstergesi

Başbakan Davutoğlu tarafından açıklanan konut alıcısına destek kararını yorumlayan Barış Dumankaya: 'Düzenleme, sosyal devlet anlayışının göstergesidir.' dedi

Sosyal devlet anlayışının göstergesi

İnşaat Sektörü Zirvesi'ne katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, devletin ev almak için hesap açan ve yüzde 25 peşinat biriktiren vatandaşa yüzde 15 katkı sağlayacağına ilişkin bir açıklama yaptı. Gerçekleştirilmesi planlanan yeni düzenleme ile konut kredilerinde mecburi olarak yatırılan yüzde 25 peşinatı biriktirmek için açılan her hesaba devlet de biriktirilen peşinatın yüzde 15'i oranında katkıda bulunacak.

Sektörün dinamizmi açısından çok önemli
Alınan kararların ilk kez ev alacaklar başta olmak üzere tüketici için önemli hareketlenmelere vesile olacağını belirten Barış Dumankaya: ' 

'İlk kez ev alacaklara devlet katkısı yapılması gibi çalışmaların hayata geçirilmesi noktasında tüketici nezdinde bir hareketlenme mutlaka oluyor. Hatta zaman zaman hâlihazırda konut almaya karar vermiş tüketiciler dahi planlarını devletin yapacağı düzenleme sonrasına erteleyebiliyor. Bu yüzden düzenlemenin hayata geçme sürecinde, kısa vadede konut satışlarında bir duraksama görebiliriz. Bu noktada kamuoyu ile paylaşılan çalışmaların sektörün dinamizmini etkilememesi açısından bir an önce nihayete erdirilmesi oldukça önemli bir hal alıyor.' dedi.

Dar ve orta gelirli vatandaşlar için sevindirici
Düzenlemenin sosyal devlet anlayışının bir parçası olduğunu ve tasarruf etme konusunda vatandaşları motive edeceğini dile getiren Dumankaya: 'Konut sahibi olmak insanın en temel haklarından biri olan barınma hakkının vazgeçilemez bir parçasını oluşturuyor. Devletin, vatandaşlarının bu temel hakkını karşılamak için adım atması sosyal devlet anlayışının göstergesidir. Sosyo-ekonomik açıdan düşük ve orta düzeyde bulunan vatandaşların ev sahibi olması açısından bu düzenleme bir fırsat niteliği de taşıyor.' açıklamasını yaptı.