'Sosyal konut bizim işimiz!'

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, kurumun önümüzdeki günlerde kentsel dönüşüme çok daha aktif biçimde katılacağını söyledi. Turan: 'Lüks konutları özel sektör yapsın. Biz sosyal konut yapacağız.' dedi

'Sosyal konut bizim işimiz!'

Dünya Gazetesi Ankara Temsilcisi Ferit B. Parlak ve Ankara Haber Müdürü Hüseyin Gökçe'nin sorularını yanıtlayan TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, kurumun önümüzdeki süreçte 'kentsel dönüşüme' çok daha aktif biçimde katılacağını söyledi. TOKİ'nin klasik bir kamu kuruluşu olmadığını, Türkiye'nin hemen hemen her ilinde proje yürüten, mesai mefhumu olmayan bir kurum olduğunu belirten Turan: 'Çok daha kaliteli konutlar üreten bir TOKİ göreceksiniz.' dedi.

'Alt sınıflara konut yapıyoruz'
Turan, TOKİ'nin başka İstanbul olmak üzere tüm illerde yeniden yapılanma  içerisine girdiğini, İstanbul'u yaklaşan deprem tehlikesine karşı güçlendirme faaliyetlerini büyük bir ciddiyetle sürdürdüklerini belirtti. Türk inşaat sektöründeki özel aktörleri, 'güçlü aktörler' olarak tanımlayan Turan, her bir bölgenin iklim ve ihtiyacına göre 'oraya has' mimari projeleri hayata geçireceklerini vurguladığı açıklamasında:

'Bugün İstanbul'da sosyal konut ile alakalı bir proje olsa 500 konuta belki de 20 bin talep gelecek. Biz de TOKİ olarak şunu söylüyoruz; biz sosyal konutlar ve dönüşüm konutları ile ilgileniyoruz. Üst gelir grubu ile ilgilenmiyoruz. Onları özel sektör yapar. Biz sosyal konutlar ve deprem dönüşüm konutları yapıyoruz. Özellikle Silivre, Çatalca, Büyükçekmece bölgesi konutlarının yüzde 50'sinin ikinci konut olduğunu biliyoruz...' şeklinde konuştu.

Özel sektör koşullarında konut edinilemez
Şanlıurfa'da konut fiyatlarının yükselişi ile ilgili bir soruya verdiği yanıtında, 2023 yılına kadar söz konusu kentin 'en çok nüfus' artışına sahip bölge olacağını söyleyen Turan, söz konusu koşullarda bölgede yaşayan vatandaşların konut edinmesinin mümkün olmadığını, TOKİ'nin çalışmalarıyla bu açığı kapatacağının altını çizdi. Turan: ' Sivas'ta yaptığımız 700 konut için 12 bin başvuru geldi ve stadyumda çekiliş yaptık. Barınma ihtiyacı en önde gelen insan hakkı. Düşük gelirli vatandaşlarımızın mevcut koşullarda konut edinmesi oldukça güç.' şeklinde konuştu.