Sosyal yaşam merkezleri kuruluyor

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde, terör ve güvenlik kaygılarıyla yaşadıkları yerlerden göç etmek zorunda kalan vatandaşların geri dönüşlerini kolaylaştırmak için İç İşleri Bakanlığı’nın başlattığı “Köye Dönüş ve Rehabilitasyon Projesi” kapsamın da, köylerde “Sosyal Yaşam Merkezleri” kuruyor.

Sosyal yaşam merkezleri kuruluyor

05.12.2013 / Posta Gazetesi

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde, terör ve güvenlik kaygılarıyla yaşadıkları yerlerden göç etmek zorunda kalan vatandaşların geri dönüşlerini kolaylaştırmak için İç İşleri Bakanlığı’nın başlattığı “Köye Dönüş ve Rehabilitasyon Projesi” kapsamın da, köylerde “Sosyal Yaşam Merkezleri” kuruyor. Mardin’de 103 adet Sosyal Yaşam Merkezi tamamlamayı hedefleyen Bakanlık, geri dönülen yerlerde gerekli sosyal ve ekonomik alt yapının yeniden tesisini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da kentsel dönüşüm çalışmalarına hız veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, köye dönüşleri kolaylaştırmak için İç İşleri Bakanlığı’nın başlattığı “Köye Dönüş ve Rehabilitasyon Projesi ”ne Yapı Denetim Hizmeti vererek destek oluyor.

Mardin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü,  bugüne kadar şehir merkezinde 14, Kızıltepe’de 31, Nusaybin’de 11, Midyat’ta 11, Dargeçit’te 6, Ömerli’de 6, Savur’da 8, Yeşilli’de 4, Mazıdağı’nda 3, Derik’te 9 adet olmak üzere toplam 103 adet  Sosyal Yaşam Merkezlerinin inşaatına başladı.

Şubat’ta bitecek

Tek katlı ve bölge mimarisine uygun, yöresel taş kaplama ile yapılan “Sosyal Yaşam Merkezleri” toplam 208 metrekarelik oturum alanına sahip olup yer teslimleri 8 Ekim 2013 tarihinde yapıldı. İnşaatların Şubat ayında bitirilmesi planlanıyor. 208 metrekare alanı olan sosyal tesislerde 140 metrekare salon bulunuyor.