Soyak konuta 1 milyar TL yatırdı

İzmir'e 2006'da adım atan Soyak, bu kentteki konut sayısını 5400'e çıkarttı. Soyak ayrıca, Yapı Kredi Bankası'yla ilk kez Yeşil Konut Kredisi uygulamasına imza attı

25 Ocak 2013 / emlakwebtv / Bülent Yoldaş

Soyak CEO'su Dr. Emre Çamlıbel, emlakwebtv.com Genel Yayın Yönetmeni Bülent Yoldaş'ın sorularını yanıtladı.

Bülent Yoldaş: İzmir gayrimenkul alanında yatırımcıları çağırıyor. Gayrimenkul yatırımları açısından İzmir'in potansiyelleri neler?
Dr. Emre Çamlıbel: 2006 senesinde Soyak olarak İzmir'e ilk yatırımlarımızı planlarken bir takım unsurları irdeledik. Bunlardan biri şehrin ekonımik derinliği idi. Bir diğeri pazarın büyüklüğü idi. Bir diğeri de hedef kitlemizin bizim değerlerimizle ne kadar örtüştüğü idi. Bunların hepsine baktığımızda İzmir'in şehirleşme açısından iyi bir noktada olduğunu, ciddi bir ekonomik derinliği, pazar büyüklüğü olduğunu, hedef kitlemizin değerleri ile bizim değerlerimizin örtüştüğünü gördük ve bunun üzerine İzmir'e yatırım yapma kararı aldık. 

Bugün dönüp baktığımızda çok doğru bir karar almışız. Çünkü bütün bu unsurlar gelişerek de bugün hala 7 yıl sonra devam ediyor. Biz de bu çerçevede o gün 1600 konutluk bir projeyle başlamıştık ama bugün 5400 konuttayız.

Bülent Yoldaş: Bu arada İzmir'de hayata geçirdiğiniz projeleri bize hatırlatır mısınız?
Dr. Emre Çamlıbel: Soyak Mavişehir, Emlak konut GYO Hasılat Paylaşımı ortaklığıyla 1600 konut. Karşıyaka'da kendi arazimiz üzerinde 2250 konutluk Soyak Siesta, 1200 konuttan oluşan Soyak Mavişehir Optimus projemiz ise devam ediyor. bu projelerimizin yanı sıra 250 villalık da bir arsa stoğumuz var. bunu da projelendirdik, henüz satışa sunmadık, bekletiyoruz. O da Güzelbahçe tarafında. Bir takım ticaret imarlı arsa ve projelerimiz de var. Bunları da eklersek 5400 konut ediyor. bu da yaklaşık 1 milyar TL'lik bir yatırım.

Soyak'ta bir ilk daha... Soyak Mavişehir Optimus'ta yeşil konut kredisi
Soyak Mavişehir Optimus projemiz, 1200 dairelik bir proje. burada 1 daire satıldı. Teslime henüz 1 sene olmasına rağmen 200 dairemiz kaldı stokta. Çok hızlı satılıyor. Projenin önemli özelliklerinden biri de Türkiye'nin ilk yeşil konut kredisi bu projede kullandırılacak. Türkiye'nin ilk yeşil konut kresini Yapı Kredi Bankası ile birlikte oluşturduk ve sunduk.
Soyak Mavişehir Optimus'un mortgage, konut kredisi imkanlarından yararlanabilmesi için bir takım kriterlere sahip olması gerekiyordu. Biz projeyi bu kriterlere uygun oluşturduk. Enerji verimlki, yeşil, çevreye duyarlı, daha az su sarfedeb, karbon salınımı düşük bir proje. Yeşil konut kredisi, en düşük konut kredilerinden aylık bazda 3 puan daha düşük faiz oranına sahip. Bizde Soyak olarak yeşil konut projelerinin yaygınlaşması ve tercih edilmesi amacıyla, Yapı Kredi Bankası'nın Yeşil konut Kredisi uygulamasına ek olarak Soyak Mavişehir Optimus projemizde yüzde 5 indirim uyguluyoruz.

Firma Bilgisi: Soyak