Soyak Soho, En Yeşil Bina şeçildi!

‘Türkiye’nin En Başarılı Emlak Yatırımları 2012’ araştırmasında Soyak Soho ‘Yeşil Bina Kategorisi’nde birincilik ödülünü kazandı

Soyak Soho, En Yeşil Bina şeçildi!

31 Ocak 2013 / emlakwebtv
‘Türkiye’nin En Başarılı Emlak Yatırımları 2012’ 30 Ocak günü Grand Hyatt İstanbul’da düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu. Emlak Oscar’ı olarak nitelendirilen ve bu yıl ikinci kez gerçekleştirilen ‘Türkiye’nin En Başarılı Emlak Yatırımları 2012’de Soyak Soho, Yeşil Bina kategorisinde birinciliğe layık görüldü. Capital, Ekonomist, Maison Française dergileri ve hurriyetemlak.com tarafından Silverline Ankastre’nin katkılarıyla düzenlenen ‘Türkiye’nin En Başarılı Emlak Yatırımları 2012’de, Soyak Holding CEO’su Dr. M. Emre Çamlıbel ve Soyak Yapı Genel Müdürü Ümit Saraçoğlu Soyak Soho’nun ödülünü Hürriyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Sefer Levent’in elinden aldı. Tören sonrasında bir açıklama yapan Soyak Holding CEO’su Dr. M. Emre Çamlıbel “Geleceğin yeşil binalar üstüne inşa edileceği zamanlarda yaşıyoruz. O yüzden Soyak Soho’nun Yeşil Bina kategorisinde aldığı birincilik ödülü bizim için çok kıymetli” dedi. Soyak Soho’yla aynı kategoride yarışan 35. Sokak Yeşil Bina Kategorisi’nde ikinciliğe ve Nida Kule Göztepe de üçüncülüğe layık bulundu.

Yarıştığı Yeşil Bina kategorisinde birinciliği kazanan Soyak Soho 2012 yılında LEED (Leadership in Energy and Environmental Design-Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik) sertikası almaya aday oldu. Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilen ve gönüllü başvuru yapılarak sahip olunan LEED sertifikası, tasarım sürecinden başlayarak binanın tamamlanmasına kadar devam eden uzun bir süreci kapsıyor. Mevcut ya da yeni yapılacak yapılarda, yeşil bina olmak için belli kriterlerin sağlanmasına yönelik en önemli sertifikasyon sistemlerinden biri olan LEED, yeşil dönüşüm için global ölçekte önemli bir araç görevi görüyor. Soyak Holding binası, var olan binalar kategorisinde LEED sertifikası kazanan Türkiye’nin ilk binası unvanına sahip. Ayrıca, Soyak Soho’yla birlikte İzmir’de inşası süren Soyak Mavişehir Optimus, Soyak Siesta ve İstanbul’daki Büyükdere caddesi üzerinde inşaatı devam eden Kule de Soyak’ın LEED sertifikasına aday olan binaları arasında yer alıyor.

Firma Bilgisi: Soyak
Proje Bilgisi: Soyak Soho