S&P'den konut sigorta risklerine "ılımlı" yorum

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's Türkiye'nin konut sigortası sektörüne ilişkin değerlendirmesinde "risklerin" ılımlı düzeyde olduğunu açıkladı.

S&P'den konut sigorta risklerine

Türk konut ve kaza sigortacılığı sektöründeki riskleri değerlendiren uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standart&Poor's, sektörün "ılımlı risk" seviyesinde bulunduğunu belirtti.

Konut sigortacılığı sektörün S&P'den ılımlı yorum
Türkiye'deki kaza ve konut sigorta endüstrisini yorumlayan Standart&Poors tarafından yapılan açıklamada, bu sektörlere ilişkin değerlendirmesinin ılımlı seviyede olduğunu belirtti. Açıklamada değerlendirmede oynayan faktörlere dikkat çekilerek:"Değerlendirmemiz ülkenin görece ılımlı seviyedeki gelirine, oynak ekonomisine ve yaklaşık yüzde 10 seviyesinde olan işsizlik seviyesine dayanmaktadır” ifadelerine yer verildi.

2016'da yüzde 3 büyüme beklentisi
Türkiye'de geçen yılın sonu itibarıyla sigortacılık sektöründeki reel prim büyümesinin yüzde 10 düzeyinde olduğuna da dikkat çekilerek, 2016 yılında yüzde 3'lük bir büyüme beklendiğine vurgu yapıldı. Hayat sigortası dışındaki alanlarda 2015 yılının son 9 ayındaki prim düzeylerinde yüzde 15'lik büyümeyi etkileyici olarak niteleyen S&P, sigortacılık sektörünün zarar ettiğini şu ifadelerle dile getirdi:

"Yüksek enflasyondan kaynaklanan sebeplerden, yaşam sigortası dışında sektörün reel büyümesi yüzde 7.5 oranında gerçekleşti. Yüksek prim seviyeleri ve yüksek yatırım getirilerine karşın, sektörün zararı 110 milyon TL'yi buldu..."