Spine Tower'a olumsuz ÇED raporu

İstanbul Mimarlar Odası, Soma Holding'e ait Maslak-Spine Tower için hazırladığı olumsuz ÇED raporunu İBB, Şişli Belediyesi ve mal sahibine tebliğ etti

Spine Tower'a olumsuz ÇED raporu

2 Temmuz 2014/Emlakwebtv
İstanbul Mimarlar Odası, Soma Holding'in Maslak'taki Spine Tower binası için olumsuz ÇED raporu verdi. Firma müellifi mimardan alınan projeyi inceleyen İstanbul Mimarlar Odası, sunduğu raporda, 'nüfus ve trafik yoğunluğunu artırıcı, plan bütünlüğünü bozucu emsal teşkil edici' olduğu gerekçesiyle, binaya olumsuz rapor verdi. Olumsuz ÇED raporu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne, Şişli Belediyesi'ne ve mal sahibine tebliği edildi. 

İstanbul Mimarlar Odası tarafından hazırlanan raporda Spine Tower projesi için ayrıca, yeşil alanı azaltıcı, etki alanı içinde olduğu tüm yolların maksimum düzeyde kullanıldığı ve değişikliklerin yarattığı tüm maliyetlerin kamuya yüklendiği belirtildi. Hürriyet Gazetesi'nden Ali Dağlar'ın haberine göre, Oda tarafından hazırlanan rapordu şu ifadeler yer aldı: "Neredeyse parsel tamamında yapılan otoporaklar, kentsel toprakların koruma kullanma denğesini bozmakta; kentleri insanların değil otomobillerinin yaşadığı betonlaşmış alanlar haline getiren, gerek deprek, gerekse iklim dengeleri açısından sakıncalı bulunan bölgede kentin bütün ekolojik dengeleri yok edilmektedir." 

Proje Bilgisi: Spine Tower