Spine Yönetim A.Ş.'den açıklama

Spine Yönetim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Işık Eyigüngör ve projenin mimarı Murat Kader, gündemi meşgul eden soruları yanıtladı

Spine Yönetim A.Ş.'den açıklama

Spine Yönetim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve proje ortağı Işık Eyigüngör, Spine Tower ile ilgili olarak gündemi meşgul eden soruları yanıtladı. Eyigüngör, projede dört ortak bulunduğunu belirterek, Soma Holding'e ait tilaga adlı şirketle 2006'da kat karşılığı anlaşma yaptıklarını söyledi. "Projede Eyigöngör, Uzal, Sayılı ve Ortaş aileleri olarak 4 ortak arsa sahibiyiz. Tilaga rezidansları büyük oranda sattı ve projedeki payı yüzde 20'ye düştü" diyen Işık Eyigüngör, İBB heyetinin incelemelerinde bir metrekare dahi fazla kullanım alanının bulunmadığını söyledi.

Süreç bizi yıprattı
Arsanın yüzde 54.2'sinin yeşil alana ayrıldığını ancak maden kazası sonrasında projenin itibar kaybına uğradığını da vurgulayan Eyigüngör, "Bu süreç bizi yıprattı. İnşaatımızda yanlış olmadığı için içimiz rahat ama bu şekilde gündeme gelmek bizi maddi ve manevi zarara uğrattı. Projede kiraya gelmek isteyenler vazgeçti" şeklinde konuştu. Eyigüngör, Tilaga İnşaat ile olan sözleşmelerinin 27 Mayıs 2014'de fesh edildiğini belirterek binada kalan dekorasyon işlerinin kendileri tarafından yapılacağını da sözlerine ekledi.

Murat Kader

Mimarlar Odası raporunun yaptırımı yok
CED raporu hakkında açıklama yapan Spine Tower mimarı Murat Kader de Kasım 2009'da ÇED raporu başvurusunda 200 adetten daha az daireye yer verildiği için, yönetmelikten sorumlu olunmadığı yazısının geldiğini söyledi. İstanbul Mimarlar Odası'nın ÇED raporunu, 'yaptırımı olmayan bir rapor' olarak tanımlayan Kader, "Biz inşaat sonunda proje tescili için odaya başvurduk. Oda projeyi tescilledi ve bölgede yapı yoğunluğu olacağı yönünde endişelerini paylaştı. Oda raporunun proje akıbeti için bir anlamı yok" dedi.