Spor alanından AVM'ye dönüşüm ihalesine mahkeme yolu

Sivil toplum örgütleri, Çorum'da 10 bin kişilik Dr. Turhan Kılıçcıoğlu Stadyumu ve çevresinde bulunan spor alanlarına ait 55 bin metrekarelik alan üzerinde bin 500 konut ve Alışveriş Merkezi yapımını öngören ihaleye itiraza hazırlanıyor

Spor alanından AVM'ye dönüşüm ihalesine mahkeme yolu

Çorum'da aralarında 10 bin seyirci kapasiteli Dr. Turhan Kılıçcıoğlu Stadyumu ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı, tenis kordu, kapalı spor salonu, sentetik çim futbol ve basketbol sahalarının bulunduğu 55 bin metrekarelik spor alanının konut ve AVM projelerine dönüşümünü öngören ihaleye Sivil Toplum Örgütleri'nden tepki geldi. Örgütler, söz konusu alan bin 500 konut ve AVM yapımını öngören ihaleye itiraza hazırlanıyor. 

Spor alanları AVM olur mu?
AKP'li Çorum Belediyesi tarafından düzenlenen ve belediyenin toplam satıştan yüzde 43 pay alacağı açıklanan ihaleyi, tek katılımcı firma olan Ahlatçı Otomotiv'in kazanması ise dikkat çekti. Çorumlu vatandaşların büyük tepki gösterdiği satış için Mimarlar Odası'nın itiraz etmeye hazırlandığı öğrenildi. Birgün Gazetesi'nden Burcu Cansu'nun haberine göre, bir açıklama yapan vatandaşlar, Çorum'un geleceğini hep beraber belirleme iradesine vurgu yapılırken, Belediye'nin spor alanını ranta dönüştürmesine tepki gösterildi.

Çorum'un merkezinde bir spor sahası
Çorum'da spor ve sosyal aktivitelerin yapıldığı tek alan olarak göze çarpan arazinin halk için büyük bir önem taşıdığının vurgulandığı açıklamada, alan üzerinde 2 sentetik halı saha, 2 tenis kordu, basketbol sahası, spor müsabakaları yanında kültürel etkinliklere sahne olan kapalı spor salonu, güreş eğitim merkezi ve şehir stadyumu bulunuyor. 

Halk kaybetti, Belediye kazandı
AKP'li Belediye Başkanı Muzaffer Külcü de dev arazinin Belediye'ye devredilmesi ve arazi üzerine konut ve iş merkezi içeren yapılaşmaya ilişkin rant yorumlarını reddetti. Külcü:

"İhaleden en çok kazançlı çıkan Çorum Belediyesi'dir..." dedi.