Stephen Wiltshire hayatı çizimleriyle değişti

Stephen Wiltshire hayatı dikkat çekiyor. Wiltshire şehir resimlerini çizmeye İstanbul'da devam ediyor

Stephen Wiltshire hayatı çizimleriyle değişti

Stephen Wiltshire hayatı bir hayli dikkat çekiyor. Stephen Wiltshire hayatına otizmli bir birey olarak başladı. 3 yaşında otizm tanısı konulan Stephen Wiltshire, kendisini ifade etmeyi resim yapmakta buldu. Ve bu keşfi Stephen Wiltshire hayatını değiştirdi. Londra'daki Queensmill Okuluna gönderilen Wiltshire çevresindekilerle çizerek iletişim kurmaya başladıktan sonra 8 yaşında şehir resimleri yaptı. Klasik Amerikan arabalarına da ilgi duymaya başlayan Stephen Wiltshire hayatında ilk söylediği kelime “kağıt” oldu.

1987 yılında BBC QED programı, 'Foolish Wise Ones', Stephen'in şaşırtıcı yeteneklerini program yapmıştır. Stephen Sir Hugh Casson tarafından Kraliyet Akademisi (eski başkanı),İngiltere'de en iyi çocuk sanatçı olarak onu ilan etti.

Stephen Wiltshire hayatı boyama sanatçısı olarak devam ediyor. Birçok alanda çizimler yapan Stephen Wiltshire Lodra’da kendi çalışmalarının bulunduğu bir galeri açtı. Stephen çalışmaları bundan sonra dünya çapında birçok televizyon programlarının konusu oldu. Hakkında birçok kitap yazıldı. Dünya’nın konuştuğu Stephen Wiltshire hayatı otizmli çocukların ebeveynlerine de umut oldu. Kendisinin üçüncü kitabı Yüzen Şehirler (1991) Sunday Times Bestseller Listesinde bir numara oldu.

2001 yılında başka bir BBC belgeseline daha konu oldu ve Londra üzerinde uçan bir helikopterden şehrin üzerinde uçarak, detaylı ve mükemmel dört adet kuşbakışı resimlerini ölçekli olarak çizdi. Çizimlerinde 12 tarihi yer ve 200 bina aslına uygun resmedilmişti. İnsan doğasını zorlayan bu yeteneği ile başardığı bu ayrıntılı çalışmalar tüm dünyada yankı buldu.

Ekim ve Kasım 2003'te binlerce sanatsever Londra'ya ilk büyük retrospektif çizimlerini görmek için akın etti. Sergi 1983-2003 yılları arasında, 20 yıllık dönemde, Stephen's çizimleri, resimleri ve baskıları 150 eserden oluşuyordu.
2006 yılında sanat dünyasına katkılarından dolayı MBE ile ödüllendirildi. ( İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in doğum gününde İngiltere’yi iyi temsil ettiği düşünülen kişi veya kişilere verilen kraliyet nişan ödülü. En son ADELE almıştır.)

Tokyo üzerinde kısa bir helikopter gezintisinden sonra. 10 metre uzunluğunda şehrin şaşırtıcı ayrıntılı panoramik görüntüsü çizdi.

Stephen Wiltshire, Palladium Tower açılışı için 24 Eylül’de İstanbul’a geliyor. Tahincioğlu Gayrimenkul, Palladium Tower projesinin açılışını 24 Eylül'de gerçekleştirecek. Açılış için İstanbul'a gelecek dahi bellek Stephen Wiltshire, bir kez helikopterle havadan izleyeceği İstanbul'u detaylı bir şekilde resmedecek.