Stephen Wiltshire

Stephen Wiltshire 24 Eylül'de İstanbul'a geliyor

Stephen Wiltshire

1974 yılında doğan ve 5 yaşında resim çizmeye başlayan Stephen Wiltshire, şehir çizimlerine 8 yaşında başladı. 3 yaşında otizm tanısı konulan Stephen Wiltshire insanlarla iletişime resim yaparak geçti. Queensmill Okulu öğretmenleri Wiltshire’in konuşması için çizimden uzaklaştırınca ilk söylediği kelime “kağıt” olmuştur. 1987 yılında BBC QED programı, 'Foolish Wise Ones', Stephen'in şaşırtıcı yeteneklerini program yapmıştır. Stephen Sir Hugh Casson tarafından Kraliyet Akademisi (eski başkanı),İngiltere'de en iyi çocuk sanatçı olarak onu ilan etti.

Londra’da kendi adına bir sanat galerisi bulunan Stephen Wiltshire, bugüne kadar 12 tarihi yer ve 200 binayı aslına uygun bir şekilde çizdi. Uçan helikopterden şehri görüp, ölçeklerine kadar tüm detayı ile kusursuz bir şekilde çizmeyi başarabilen Stephen Wiltshire, 1983 ile 2003 yılları arasında kalan sürede toplam 150 adet eseri bulunuyor. Tokyo’da da kuşbakışı detayları çizen Stephen Wiltshire, 2006 yılında sanat dünyasına katkılarından dolayı MBE ile ödüllendirildi. ( İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in doğum gününde İngiltere’yi iyi temsil ettiği düşünülen kişi veya kişilere verilen kraliyet nişan ödülü. En son ADELE almıştır) 2001 yılında başka bir BBC belgeseline daha konu oldu ve Londra üzerinde uçan bir helikopterden şehrin üzerinde uçarak, detaylı ve mükemmel dört adet kuşbakışı resimlerini ölçekli olarak çizdi. Çizimlerinde 12 tarihi yer ve 200 bina aslına uygun resmedilmişti. İnsan doğasını zorlayan bu yeteneği ile başardığı bu ayrıntılı çalışmalar tüm dünyada yankı buldu.

Stephen Wiltshire, Palladium Tower açılışı için 24 Eylül’de İstanbul’a geliyor. Tahincioğlu Gayrimenkul, Palladium Tower projesinin açılışını 24 Eylül'de gerçekleştirecek. Açılış için İstanbul'a gelecek dahi bellek Stephen Wiltshire, bir kez helikopterle havadan izleyeceği İstanbul'u detaylı bir şekilde resmedecek.

Stephen Wiltshire çizimleri
Drawings
Cities
Floating cities
American dream

Stephen Wiltshire kimdir?
Stephen Wiltshire kendisi ile ilgili soruları yanıtladı:

Resim yapmasaydınız ne yapardınız sizce?
Resme o kadar erken başladım ki sanırım her halükarda resim yapardım. En iyi yaptığım şey bu. Gençken çok hata yapardım, ama yıllardır pratik yapıyorum ve sonuçta kendinden emin bir sanatçı haline geldim. İşimi yaparak olgunlaşacak ve büyüyecek yeterince zamanım oldu.

Favori binalarınız hangileri?
Birden çok favori binam var, New York’ta Empire State Binası, Londra’daki Canary Wharf semtini de severim. Bunlar çağdaş bloklar.

Resmi neden bu kadar çok seviyorsunuz?
Çünkü çizmek beni mutlu ediyor ve birçok insan eserlerime bakınca hoşnut oluyor. Yüzlerinde bir tebessüme yol açıyor. Bana hep eserlerimin harika olduğunu söylüyorlar. Çok büyük bir gurur duyuyorum.