STFA KM. 441 – İlkler sergisi İstanbul Modern'de

STFA 75. Yılını KM. 441 – İlkler sergisiyle kutluyor. STFA CEO’su Mehmet Ali Neyzi ile STFA ve KM. 441 – İlkler Sergisi üzerine konuştuk

24 Aralık 2012 / emlakwebtv / Bülent Yoldaş
Türkiye’nin önde gelen müteahhitlik şirketlerinden STFA, 75. kuruluş yılı dolayısıyla Türkiye müteahhitlik sektörü için önemli bir kaynak niteliğindeki arşivlerini gün yüzüne çıkardı. İstanbul Modern’de gerçekleştirilecek KM. 441 – İlkler sergisi, Türkiye’nin 1930'lu yıllara uzanan mühendislik tarihine ışık tutuyor.

19 Aralık - 20 Ocak tarihleri arasında ziyarete açık olan “KM. 441 – İlkler” Sergisi, adını STFA’nın kurucuları olan iki yüksek mühendis arkadaş, Sezai Türkeş ve Feyzi Akkaya ortaklığının ilk projelerinden bir betonarme köprünün kod adı olan KM. 441’den alıyor. STFA İnşaat Grubu’nun 75 yıllık arşivinden derlenen sergi, Türkiye’nin inşaat, mimari ve mühendislik alanındaki ilklerine odaklanıyor.

Feyzi Akkaya'nın yaşamı boyunca elinden düşürmediği fotoğraf makinesiyle çektiği fotoğraflar Türkiye’nin mühendislik faaliyetlerinde geçirdiği değişime işaret ediyor. “KM. 441 – İlkler” sergisi, STFA’nın geniş arşivinden seçilen çok sayıdaki fotoğraf, çizim, plan, dia pozitif ve 8mm. filmle Türkiye’nin bayındırlık alanındaki geçmişinin yüzölçümünü çıkartıyor.