Su kaynakları azalıyor

22 Mart Dünya Su Günü dünyanın her yerinde çeşitli aktivitelerle kutlanıyor. Dünya Su Günü’nde artık su kaynaklarının azalması endişe verici durumda.

Su kaynakları azalıyor

Birleşmiş Milletler tarafından suyun önemini vurgulamak ve içilebilir su kaynaklarını korumak amacıyla ilan edilen Dünya Su Günü’nde, su kaynaklarının azalması endişe verici boyuta ulaşmış durumda. 22 Mart Dünya Su Günü bu yıl 23. yılına geldiğinde ressmi verilerden derlenen araştırmalara göre temiz su kaynaklarının yok olmasıyla dünyayı büyük bir tehlike bekliyor:
Sanayileşme, nüfus artışı, çarpık kentleşme ve atık su sorunu nedeniyle temiz suya ulaşmak zorlaşıyor. Dünya nüfusunun yüzde 20’si temiz su bulamıyor. Her 10 kişiden biri güvenilir suya erişemiyor. Son 100 yılda dünyada su tüketimi hızla artıyor ve kişi başına düşen su miktarı yarı yarıya azalıyor. Dünyada 470 milyonu aşkın kişi su kıtlığı çeken bölgelerde yaşarken, her yıl özellikle çocuklar olmak üzere 10 milyon kişi sudan kaynaklanan salgın hastalıklardan ölüyor.

Türkiye 2030 yılında su sıkıntısı çekebilir
Türkiye’de 2030 yılında su sıkıntısı çekmesi beklenen ülkeler arasında yerini alıyor. Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili olmasına rağmen, Türkiye su zengini bir yer değil. Türkiye’de kullanılabilir su potansiyeli 112 milyar metreküp. Bunun yaklaşık 7 milyar metreküpü içme ve kullanma suyu olarak, 5 milyar metreküpü sanayide, 32 milyar metreküpü de tarımda kullanılıyor. Özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde içme suyu olarak şebeke suyunu tercih edenlerin sayısı hızla azalıyor. Türkiye’de kişi başına düşen yıllık kullanılabilir su miktarı bin 519 metreküp iken 2030 yılında bu miktarın artan nüfus sebebiyle bin 120 metreküp seviyesine gerilemesi bekleniyor. Su arıtma cihazları, içme suyunun yanı sıra çay, kahve ya da yemek yaparken kullandığımız suyun da tek bir kaynaktan elde edilmesini sağlayarak su tasarrufuna yardımcı oluyor.