Su sıkıntısının nedeni dev projeler mi?

İstanbul'daki su sorunu ile ilgili açıklama yapan TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Bozoğlu, "Dev projeler İstanbul'un ekosistemini bozdu. 2.5 milyon ağaç kesildi. Yağmur beklemeyin" dedi

Su sıkıntısının nedeni dev projeler mi?

İstanbul barajlarındaki doluluk oranı tarihi bir düşüşle yüzde 20'lerin altına inerken uzmanlar su sıkıntısını, dev projelerin İstanbul'un ekosistemini bozmasına bağladı. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu başta 3. Havalimanı inşaatı olmak üzere dev projelerin İstanbul'un ekosistemini bozduğunu söyledi. 

70 gölet 8 dere kurutuldu
Yeni havalimanı inşaatı için 70 gölet ve 8 derenin kurutulduğunu söyleyen Bozoğlu, "2.5 milyon ağaç kesildi. Bu durumda yağmur beklemek boşuna. Ciddi bir su krizi yaşanacak" şeklinde konuştu. Hürriyet Gazetesi'nden Erdinç Çelikkan'a açıklamalarda bulunan TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, yetkililere yaptıkları uyarıların dikkate alınmadığını ve en nihayetinde 2005 yılından bu yana ilk kez barajlardaki su miktarının böylesine düştüğünü vurguladı.  

Kuraklığın nedeni yanlış inşaatlar
Bozoğlu, söz konusu sulak arazilerin İstanbul'un başta Terkos olmak üzere su toplama havzalarını besleyen temel kaynak olduğuna de değinerek, "Kuraklığın nedeni az yağmur değil, yanlış yerde yanlış inşaatlarının, plansız ağaç kesimlerinin, zaten sınırlı olan yağmurların toprakla buluşamadan betonlar üzerinden akarak kanalizasyona, denize karışmasıdır" şeklinde konuştu.