Su yalıtımı binaların olmazsa olmazı

“Toplumda çok bilinmese de depremlerin yol açtığı büyük yıkımların en önemli nedenlerinden bir tanesi herhangi bir yoldan binaya sızan suyun sebep olduğu ‘Korozyon’dur”

15 Ağustos 2013 / emlakwebtv

Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Başkanı Ferdi Erdoğan, Türkiye açısından büyük önem taşıyan depremlerin yol açtığı yıkımların en önemli nedenlerinden birinin “Korozyon” olduğunu belirterek korozyonun önüne geçilmesi için binalarda su yalıtımı yaptırmanın önemine dikkat çekti.

Su yalıtımına sahip olmayan bir binanın, yapımından sonraki 10 yıl içinde taşıma kapasitesinin yarısından fazlasını kaybettiğini vurgulayan Erdoğan, Türkiye genelindeki 19 milyon konuttan 6,5 milyonunun deprem açısından riskli bina statüsünde olduğunu söyledi.

Su yalıtımının binalarda zorunlu hale gelmesine rağmen, konuyla ilgili mevzuatın henüz hazırlanmadığını belirten Erdoğan mevzuatın en kısa zamanda hazırlanması, bina güvenliği açısından kritik önem taşıyor, dedi.

Erdoğan ayrıca, İZODER olarak su yalıtımı malzemelerinde kalite sertifikasyonu sistemi oluşturmak için hazırlıklarının sürdüğünü belirtti.