Su yalıtımı mevzuatı hızla tamamlanmalı

Depremlerde yaşanan acıları azaltmak için binalarda su yalıtımı mevzuatı hızla tamamlanıp uygulamaya geçmeli

Su yalıtımı mevzuatı hızla tamamlanmalı

16 Ağustos 2013 / emlakwebtv
ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, 17 Ağustos depreminin yıldönümünde yaptığı açıklamada su yalıtımı yapılmayan binalardaki tehlikeye dikkat çekti.

Turan: “Depremlerde meydana gelen can kayıpları ve çok ciddi maddi kayıpların önüne su yalıtımıyla geçmek mümkündür”
Su yalıtımı olmayan binaların, depremde yıkılmaya davetiye çıkardığını belirten Turan yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Yapıya sızan su, yapıların taşıyıcı kısımlarındaki donatıları korozyona yani diğer bir deyişle paslanmaya uğratır. Böylece binanın yük taşıma kapasitesi ciddi miktarda düşer, beton bütünlüğünün bozularak çatlak ve kırılmalara neden olur. Su yalıtımı olmayan binalarda da taşıyıcı sistemdeki demirler 10 yıl sonra taşıma gücünün yüzde 66’sını kaybeder. Bu da bir deprem sırasında binaların yıkılmasının en önemli nedenidir. Depremlerde meydana gelen can kayıpları ve çok ciddi maddi kayıpların önüne su yalıtımıyla geçmek mümkündür.”

Turan: “ilgili mevzuatın hızla hazırlanması güvenliğimiz için büyük önem taşıyor”
İstanbul’da depremin ardından incelenen 55 bin 651 konut ve iş yerinin % 79’unun hasarlı bulunduğunu ve bu binaların % 64’ünde de su yalıtımı olmadığı için depremde yıkıldığını belirten ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, su yalıtım mevzuatına da dikkat çekti. Turan “Binalarda su yalıtımının zorunlu hale gelmesine rağmen bu konudaki mevzuatın henüz tamamlanmamış olması beraberinde büyük bir risk getiriyor. 17 Ağustos’ta yaşadığımız türden bir afetin tekrar yaşanmaması için ilgili mevzuatın hızla hazırlanması güvenliğimiz için büyük önem taşıyor” dedi.