Su yalıtımı şart!

Bitümlü Su Yalıtımı Üreticileri Derneği(BİTÜDER) Başkanı Burhan Karahan deprem riski ile karşı karşıya olan ülkemizde su yalıtımının zorunluluğuna dikkat çekti

Su yalıtımı şart!

22 Mayıs 2014/Emlakwebtv
Türkiye’de su yalıtımı konusunda kamuoyunda bilinç düzeyinin artırılması, sektörel sorunlara çözüm getirilmesi, kamu ve karar vericiler nezdinde gerekli çalışmaların yürütülmesi amacıyla faaliyetlerini sürdüren BİTÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Karahan, depremden korunmak için standartların önemine dikkat çekti. Karahan, standartlara uygun malzeme ve yöntemler kullanılmadan yapılan su yalıtımının yaşadığımız binalarda güvenlik riski yarattığının altını çizdi.

Binaların taşıyıcı sistemlerini korozyon etkisinden ve dolayısıyla depremden korumak için standardın önemine dikkat çeken BİTÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Karahan, böylece binaların amacına uygun olarak daha güvenli ve nem-rutubet problemlerinden uzak, konforlu inşa edilebileceğini söyledi. 

Burhan Karahan: “Kalitesiz ve standart dışı malzemelerle yapılan su yalıtımı uygulamaları, kısa bir süre sonra işlevini yitiriyor ve beklenen sonuçları oluşturmuyor. Su yalıtımı uygulamalarında doğru detayda doğru seçilmiş malzemenin kullanılması gerekiyor. Yanlış uygulamalar sonucu bu iş için yapılmış masraf çöpe atılmış oluyor. Su yalıtımı örtülerini seçerken mutlaka standartlara uygun CE Belgesi bulunan kaliteli ürünler tercih edilmeli ve uygulama işin uzmanları tarafından yaptırılmalı. Kullanıcıların standartlara uygun ürün seçme konusunda son derece bilinçli olmaları gerekiyor” dedi.